Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 lat Zespołu Szkół Energetycznych. W piątek gala na 800 osób (ZDJĘCIA)

Ilona Leć
100 lat Zespołu Szkół Energetycznych W piątek gala na 800 osób (ZDJĘCIA)
100 lat Zespołu Szkół Energetycznych W piątek gala na 800 osób (ZDJĘCIA) Jacek Babicz
Zespół Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego świętuje dziś jubileusz stu lat istnienia. Szkołę odwiedzi 300 absolwentów.

- Przed nam naprawdę wyjątkowa uroczystość. Udział w niej, oprócz uczniów i pracowników szkoły, weźmie aż 300 absolwentów - zapowiada Anna Smolińska, dyrektor ZSE.

Na imprezę zjadą absolwenci z całej Polski. Wielu z nich uczyło się w ZSE jeszcze w latach 50. Uroczystości zainauguruje uroczysta msza święta w kościele pw. św. Michała Archanioła. Następnie goście przejdą do budynku szkoły, gdzie nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej i rozpoczną się oficjalne obchody.

Byli uczniowie energetyka będą mogli zajrzeć do sal lekcyjnych i zobaczyć, jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniła się ich szkoła. Na deser na wszystkich uczestników jubileuszu czeka wielki piknik absolwentów w "Dworze Anna" w Jakubowicach Konińskich-Kolonii.

Burzliwa historia
Początki Zespołu Szkół Energetycznych sięgają czasów rozbiorowych. W 1914 roku z inicjatywy Stanisława Śliwińskiego, dyrektora fabryki "Carbolum" w Lublinie, znanego działacza oświatowego i spółdzielczego, zatwierdzono statut Prywatnej Szkoły Rzemieślniczej. Placówka, mieszcząca się przy ul. Długosza, na początku nosiła imię Stanisława Syroczyńskiego, jej fundatora.

Wybuch I wojny światowej opóźnił rozpoczęcie zajęć w nowej placówce, które ruszyły dopiero w roku szkolnym 1915/1916. W 1935 r. powstało prywatne, czteroletnie Gimnazjum Mechaniczne, a w dwa lata później prywatne Gimnazjum Elektryczne.

Szkoła zaczęła się powiększać, a jej władze podjęły decyzję o rozbudowie. W tym celu dokupiono dwa place od osób prywatnych oraz dokonano zamiany jednego z nich na plac miejski sąsiadujący z posesją szkolną. Niestety rozbudowę przekreślił wybuch II wojny światowej. W 1939 roku Niemcy zajęli budynek szkoły oraz należące do niej warsztaty. Aresztowali wielu uczniów i nauczycieli.

W 1944 r., po wyzwoleniu Lublina spod okupacji hitlerowskiej, szkoła wznowiła działalność jako Gimnazjum Mechaniczne im. S. Syroczyńskiego. Zajęcia odbywały się w budynku przy ul. Czwartek 3. Część warsztatów zlokalizowano natomiast w barakach przy ul. Długosza.

W ciągu kolejnych lat szkoła ewoluowała. W 1950 r. powstała w niej Zasadnicza Szkoła Elektryczna i Metalowa oraz Technikum Energetyczne i Mechaniczne. Dekadę później nastąpiła wielka przeprowadzka, dzięki której obecny Zespół Szkół Energetycznych do dziś działa przy ul. Długiej. Od przeszło dwudziestu lat jego patronem jest Kazimierz Drewnowski, polski profesor, rektor Politechniki Warszawskiej i pułkownik łączności Wojska Polskiego.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski