Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

121. rocznica urodzin Józefa Czechowicza. "Miasto doczekało się artysty najwyższej miary". Zdjęcia

W dniu urodzin jednego z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku Lublin uczcił jego pamięć. W piątek (15 marca) przy budynku Poczty Głównej złożono kwiaty pod pomnikiem poety.
W dniu urodzin jednego z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku Lublin uczcił jego pamięć. W piątek (15 marca) przy budynku Poczty Głównej złożono kwiaty pod pomnikiem poety. KL
W dniu urodzin jednego z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku Lublin uczcił jego pamięć. W piątek (15 marca) przy budynku Poczty Głównej złożono kwiaty pod pomnikiem poety.

Józef Czechowicz urodził się 15 marca 1903 roku w Lublinie i tu spędził pierwsze lata życia.

Dziennikarz, redaktor naczelny i naukowiec

W 1923 roku zadebiutował na łamach czasopisma literackiego "Reflektor". W swojej karierze dziennikarskiej był także współzałożycielem i redaktorem naczelnym "Kuriera Lubelskiego". Z kolei we wrześniu 1924 roku Czechowicz został słuchaczem rocznego Wyższego Kursu Nauczycielskiego w Lublinie zorganizowanego przy Uniwersytecie Lubelskim (dawna nazwa KUL).

Praca dyplomowa poety: „»Lilie«. Ballada Adama Mickiewicza” została ogłoszona w publikacji „Państwowy Wyższy Kurs Nauczycielski w Lublinie” wydanej w 1925 roku.

Poezja, która przekroczyła miejskie rogatki

Jednak pasją jego życia była poezja. To właśnie Lublinowi poświęcił jedno z najbardziej znanych swoich dzieł – „Poemat o mieście Lublinie”.

Nieżyjący już znawca twórczości Czechowicza prof. Władysław Panas (KUL) w 2004 roku określił go jednym z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku.

– Jego nazwisko i dzieło trzeba widzieć obok nazwisk i dzieł Leśmiana, Herberta, Różewicza, Miłosza. Należy do tych nielicznych w całej historii naszego miasta, których znaczenie przekroczyło miejskie rogatki i nabrało rangi ogólnopolskiej. Niebogate przecież w wybitne talenty artystyczne miasto doczekało się w osobie Czechowicza artysty najwyższej miary – podkreślał prof. Panas.

Życie Czechowicza zakończyło się 9 września 1939 roku, kiedy na Lublin spadły niemieckie bomby i pogrzebały go pod gruzami domu przy zbiegu ulic Kościuszki i Krakowskie Przedmieście. W miejscu zburzonej kamienicy po wojnie powstał plac nazwany imieniem Józefa Czechowicza, na którym w 1969 roku odsłonięto pomnik poety.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski