Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus na dziecko. Nie wszyscy rodzice w regionie pobierają świadczenie. Dlaczego?

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Grzegorz Olkowski/archiwum
Z szacunków wojewody wynika, że nawet 18 proc. dzieci w woj. lubelskim nie korzysta z programu 500 plus. Powodem może być brak uprawnień związany z pobieraniem ich już za granicą. Niewykluczone też, że część zamożnych rodzin nie chce pobierać 500 plus.

Przed tegorocznymi zmianami w programie Rodzina 500 plus Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie szacował, że na terenie naszego miasta uprawnionych do świadczenia 500 plus jest około 56 tys. dzieci do 18 roku życia.

- Z aktualnych danych naszego ośrodka wynika, że we wrześniu bieżącego roku świadczenie 500+ zostało wypłacone na rzecz 53 625 dzieci - informuje Katarzyna Fus, dyrektor MOPR w Lublinie.

Oznacza to, że około 4-5 proc. uprawnionych dzieci nie korzysta z programu 500 plus.

MOPR tłumaczy, że ta różnica pomiędzy danymi szacunkowymi, a zrealizowanymi wypłatami może m.in. świadczyć o tym, że część rodzin zameldowanych w Lublinie, w praktyce tu nie zamieszkuje lub przebywa poza granicami kraju.

A zgodnie z przepisami o właściwości danej gminy do wypłaty 500 plus decyduje miejsce zamieszkania, a nie zameldowania.

- Czy wśród tych osób są takie, które nie złożyły wniosku? - Prawdopodobnie tak, jednak są to tylko nasze przypuszczenia i nie dysponujemy w tym zakresie żadnymi twardymi danymi - odpowiada Katarzyna Fus, dyrektor MOPR w Lublinie.

Na terenie województwa lubelskiego można zaobserwować jeszcze większą skalę niekorzystania przez rodziny z 500 plus.

Do końca września 2019 świadczenie wychowawcze przyznano 323,5 tys. dzieciom. Natomiast, jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Lublinie, liczba dzieci w wieku do 18 roku życia w 2018 r. w województwie lubelskim wyniosła 395,5 tys.

- Można oszacować, iż jeszcze 18 proc. dzieci nie otrzymało świadczenia wychowawczego. Jednocześnie, nie można zakładać, iż wszystkie te dzieci są lub będą uprawnione do pobierania rzeczonego świadczenia - tłumaczy Marek Wieczerzak, rzecznik wojewody.

Socjolog dr Barbara Smoczyńska dziwi się tym statystykom, bo jak tłumaczy, ludzie mają tendencję do brania tego, co im się daje.

- Tym bardziej, że jest to za darmo. Nie sądzę, żeby ludzie nie pobierali 500 plus tylko dlatego, że są zamożni. Większość z nich przyznaje, że korzysta z tego wsparcia i dalej przekazuje je na cele charytatywne bądź na edukację swoich dzieci. Myślę, że raczej jakieś względy administracyjne decydują o tym, że rodziny nie korzystają z 500 plus - tłumaczy dr Smoczyńska.

Dr Dorota Tokarska z Wydziału Nauk Społecznych KUL uważa, że ten problem dotyczy w większości osób, które przebywają za granicą.

- Ze względu na to, że korzystają z tego świadczenia za granicą, to już w Polsce 500 plus im nie przysługuje. Zaś osoby zamożne niekorzystające świadomie z programu to może być maksymalnie jeden procent - wyjaśnia dr Tokarska.

Dodajmy, że od 1 lipca program „Rodzina 500+” obejmuje wszystkie dzieci w rodzinie - również pierwsze i jedynaków.

Nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe. Nie ma również już wymogu ustalania alimentów na dzieci od drugiego rodzica, w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci.

Aby otrzymać 500 plus na dziecko rodzic musi złożyć wniosek. Informacja o przyznaniu świadczenia wysyłana jest na adres poczty elektronicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski