61. Plebiscyt Sportowy Kuriera. Kacper Stokowski: Największy sukces w karierze

Pływak AZS UMCS Lublin zdobył brąz mistrzostw świata
Pływak AZS UMCS Lublin zdobył brąz mistrzostw świata Paweł Skraba/PAP
Kto zostanie najlepszym sportowcem w województwie lubelskim 2022 roku? Jednym z kandydatów jest Kacper Stokowski, pływak AZS UMCS Lublin.

23-letni Kacper Stokowski w 2022 roku zdobył dla AZS UMCS szereg sukcesów. Wyliczając jego osiągnięcia rozpocząć należy… od końca, czyli od grudniowych mistrzostw świata. W Melbourne Kacper Stokowski wywalczył brązowy medal na dystansie 50 m stylem grzbietowym. To największe osiągnięcie w karierze Polaka.

Finałowy wyścig rozgrywany był na raty, bo zawiodła aparatura startowa. - Ja wskoczyłem do wody, zacząłem płynąć. Zawodnik na torze obok zatrzymał się, ja płynął dalej. Było dużo myśli, ale dopłynąłem do końca. Nikt nie wiedział, co robić. Ja mówię, płyńmy jeszcze raz, nie ma problemu - mówił po zawodach.

Stokowski do srebrnego medalu stracił zaledwie 0,01 sek, a do złota tylko 0,10 sek! - Ten medal, to dla mnie wisienka na torcie. Motywacja do dalszej pracy. Cieszę się bardzo i myślę, że zasłużyłem na niego - dodał.

W Melbourne Stokowski popłynął także w finale 100 m stylem grzbietowym, w którym zajął szóste miejsce.

Przed wyjazdem na mistrzostwa świata Stokowski stawał na podium zawodów Pucharu Świata. W Indianapolis zajął drugie miejsce na 100 m grzbietem, a w Toronto był na tym dystansie trzeci.

W sierpniu uczestniczył w mistrzostwach Europy. Polak popłynął w finale 50 m grzbietem i zajął szóste miejsce.

Zawodnik AZS UMCS w 2022 roku zdobył również medal mistrzostw Polski. Na basenie Aqua Lublin, Stokowski zajął drugie miejsce w wyścigu na 100 m stylem grzbietowym.

Wyniki 61. Plebiscytu Sportowego Kuriera Lubelskiego ogłosimy24 lutego.

Derby Trójmiasta: oprawa meczu Lechia Gdańsk - Arka Gdynia