Wystawa na Zamku: Obrazy, rysunki i grafiki z całej Polski...

  Wystawa na Zamku: Obrazy, rysunki i grafiki z całej Polski tworzą niezwykły portret Lublina

  Piotr Nowak

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Wystawa na Zamku: Obrazy, rysunki i grafiki z całej Polski tworzą niezwykły portret Lublina
  1/40
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Kaczanowski

  - Blisko pół tysiąca dzieł sztuki prezentujących nasze miasto na przestrzeni wieków od czwartku można oglądać w Muzeum Lubelskim. - To wyjątkowa opowieść o naszej historii - zachęca dyrektor Katarzyna Mieczkowska.
  - Chcemy zabrać odwiedzających na wycieczkę w czasie i przestrzeni. Na spacer po Lublinie, którego już dzisiaj nie znamy - podkreśla Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego i zaprasza na wystawę, którą od wczoraj możemy oglądać na zamku.

  Eksponowane prace zajmują w sumie dwa piętra muzeum. Prezentowane są na niej dzieła mistrzów pędzla, wśród nich Aleksandra Gierymskiego, Leona Wyczółkowskiego, Aleksandra Orłowskiego, Wojciecha Gersona, Ferdynanda Ruszczyca i Franciszka Kostrzewskiego. To właśnie „Wieża Trynitarska w Lublinie” tego ostatniego uznawana jest przez kuratorkę wystawy za jeden z największych skarbów kolekcji.

  - Ta przepiękna i największa praca na wystawie przyjechała z Poznania. Znajduje się w górnej sali. Wokół niej, i „Wjazdu generała Zajączka do Lublina”, zbudowana jest cała wystawa - wyjaśnia Renata Bartnik z Muzeum Lubelskiego.

  Na jubileuszowej wystawie przygotowanej z okazji 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich, zobaczymy najstarsze i najważniejsze panoramy miasta. Wśród nich miedzioryt Abrahama Hogenberga z 1618 r. i obraz „Wjazd gen. Zajączka do Lublina w 1826 r.” Philipa Dombecka oraz motywy obrazujące ikonografię miasta. Nie wszystkie oddają wygląd miasta w sposób realistyczny. Część z nich jest swobodną wizją artysty.

  W sumie na wystawie zobaczymy prawie 500 obrazów, rysunków i grafik. - To są prace, które w dużej części są w naszych zbiorach, część w magazynach, ponieważ nie możemy ich prezentować w trybie ciągłym. Ale także udało nam się zebrać całą dostępną ikonografię dotyczącą Lublina z muzeów w całej Polsce - mówi Mieczkowska. Specjalnie na tę wystawę do Lublina przyjechały dzieła sztuki prezentowane m.in. w muzeach w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Toruniu i Zamościu. Zestawione razem mają pokazać zmiany, jakie dokonywały się w krajobrazie urbanistycznym i architektonicznym miasta na przestrzeni prawie 400 lat.

  Niektóre przypomną miejsca, których architektura nie zachowała się lub została zmieniona, w tym drewnianą, nieistniejącą dziś zabudowę przedmieść. Przykładem tego, jak przez wieki zmieniał się Lublin, jest prezentowany na jednym z XIX-wiecznych obrazów widok ze Wzgórza Czwartkowego na nieistniejącą już dziś dzielnicę żydowską. Ekspozycja ma też ukazać dziedzictwo kulturowe Lublina, z jego zabytkami średniowiecznymi i nowożytnymi.

  Wystawę „Portret miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618-1939” na Zamku Lubelskim możemy oglądać do 31 sierpnia. Wczoraj był wernisaż.

  W sprzedaży jest też książka ilustrowana prawie 300 obiektami, do kupienia w muzealnym sklepiku.

  -----------------
  Zobacz także:
  51 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poznaniu oddaj obraz

   aha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dlaczego "wieża Trynitarska w Lublinie" jest w Poznaniu a nie w Lublinie???????????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co to za wystawa

   dr Marco (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Nie ma obrazów z widokiem na Czechów , Czuby , LSM .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   O tym się mówi

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama