Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa na Zamku: Obrazy, rysunki i grafiki z całej Polski tworzą niezwykły portret Lublina

Piotr Nowak
- Blisko pół tysiąca dzieł sztuki prezentujących nasze miasto na przestrzeni wieków od czwartku można oglądać w Muzeum Lubelskim. - To wyjątkowa opowieść o naszej historii - zachęca dyrektor Katarzyna Mieczkowska.

- Chcemy zabrać odwiedzających na wycieczkę w czasie i przestrzeni. Na spacer po Lublinie, którego już dzisiaj nie znamy - podkreśla Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego i zaprasza na wystawę, którą od wczoraj możemy oglądać na zamku.

Eksponowane prace zajmują w sumie dwa piętra muzeum. Prezentowane są na niej dzieła mistrzów pędzla, wśród nich Aleksandra Gierymskiego, Leona Wyczółkowskiego, Aleksandra Orłowskiego, Wojciecha Gersona, Ferdynanda Ruszczyca i Franciszka Kostrzewskiego. To właśnie „Wieża Trynitarska w Lublinie” tego ostatniego uznawana jest przez kuratorkę wystawy za jeden z największych skarbów kolekcji.

- Ta przepiękna i największa praca na wystawie przyjechała z Poznania. Znajduje się w górnej sali. Wokół niej, i „Wjazdu generała Zajączka do Lublina”, zbudowana jest cała wystawa - wyjaśnia Renata Bartnik z Muzeum Lubelskiego.

Na jubileuszowej wystawie przygotowanej z okazji 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich, zobaczymy najstarsze i najważniejsze panoramy miasta. Wśród nich miedzioryt Abrahama Hogenberga z 1618 r. i obraz „Wjazd gen. Zajączka do Lublina w 1826 r.” Philipa Dombecka oraz motywy obrazujące ikonografię miasta. Nie wszystkie oddają wygląd miasta w sposób realistyczny. Część z nich jest swobodną wizją artysty.

W sumie na wystawie zobaczymy prawie 500 obrazów, rysunków i grafik. - To są prace, które w dużej części są w naszych zbiorach, część w magazynach, ponieważ nie możemy ich prezentować w trybie ciągłym. Ale także udało nam się zebrać całą dostępną ikonografię dotyczącą Lublina z muzeów w całej Polsce - mówi Mieczkowska. Specjalnie na tę wystawę do Lublina przyjechały dzieła sztuki prezentowane m.in. w muzeach w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Toruniu i Zamościu. Zestawione razem mają pokazać zmiany, jakie dokonywały się w krajobrazie urbanistycznym i architektonicznym miasta na przestrzeni prawie 400 lat.

Niektóre przypomną miejsca, których architektura nie zachowała się lub została zmieniona, w tym drewnianą, nieistniejącą dziś zabudowę przedmieść. Przykładem tego, jak przez wieki zmieniał się Lublin, jest prezentowany na jednym z XIX-wiecznych obrazów widok ze Wzgórza Czwartkowego na nieistniejącą już dziś dzielnicę żydowską. Ekspozycja ma też ukazać dziedzictwo kulturowe Lublina, z jego zabytkami średniowiecznymi i nowożytnymi.

Wystawę „Portret miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618-1939” na Zamku Lubelskim możemy oglądać do 31 sierpnia. Wczoraj był wernisaż.

W sprzedaży jest też książka ilustrowana prawie 300 obiektami, do kupienia w muzealnym sklepiku.


Zobacz także:
51 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Wystawa na Zamku: Obrazy, rysunki i grafiki z całej Polski tworzą niezwykły portret Lublina - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski