Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

AGROunia zablokuje Chełm. Kierowcy ciężarówek nie przejadą

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Zdjęcie ilustracyjne AJ arch.
Do 150 ciągników rolniczych może pojawić się we wtorek 17 stycznia na drogach wjazdowych do Chełma. Kierowcy jadący do Chełma z Lublina, Dorohuska, Krasnegostawu, czy Hrubieszowa mogą utknąć w korku. Trudno będzie też wyjechać z Chełma. To wszystko związane jest z zapowiadaną blokadą Chełma przez AGROunię.

- Blokada rozpocznie się we wtorek 17 stycznia o godz.11,00 i trwać będzie przez 48 godzin. Kierowcy samochodów osobowych będą mogli przejechać, natomiast będzie całkowita blokada samochodów ciężarowych – zapowiada Andrzej Waszczuk lubelski koordynator AGROunii.

Organizacja blokady Chełma to reakcja rolników AGROuni, którzy w ten sposób protestują przeciw niekontrolowanemu napływowi ukraińskiej żywności na polski rynek. Rolnicy podkreślają, że przez to nie mogą sprzedać swojej żywności, a jeśli już to za niską cenę. To kolejny protest organizowany w województwie lubelskim przez AGROunię. Niedawno miał miejsce w Lublinie.
Andrzej Waszczuk podczas protestu w Lublinie mówił o przyczynach protestu zaplanowanego na wtorek w Chełmie. Przypomniał, że rolnicy od dawna wskazują na niekontrolowany napływ ziarna z Ukrainy, co powoduje pogarszanie się sytuacji w polskim rolnictwie. To zboże techniczne, które trafia do polskich skupów, już jako paszowe.

– Teraz wjeżdża nie tylko ziarno. Także mąka, mrożone owoce miękkie, drób. W tym roku bez cła jest przywożona gryka. To wszystko trafia na nasz rynek, choć miało tylko przejeżdżać tranzytem przez nasz kraj. W efekcie mamy problem ze sprzedażą produkowanej przez nas żywności i z niską ceną - mówi Andrzej Waszczuk.

Jak będzie wyglądać blokada w Chełmie organizowana przez AGROunię?

Andrzej Waszczuk zapowiedział, że pierwsza grupa ciągników zbierze się we wtorek 17 stycznia przy Zajeździe Trzy Dęby. To miejsce znajduje się przy DK 12 Lublin-Chełm. Stąd rolnicy ciągnikami udadzą się na rogatki Chełma na rondo Dmowskiego I ustawią się przy McDonald’s. Druga grupa rolników ma zaplanowane miejsce zbiórki w miejscowości Sielec na placu buraczanym i stamtąd trasą DW 844 Hrubieszów-Chełm kolumna wjedzie do miasta.

- Na rondzie Dmowskiego o godz. 11.00 zaplanowny jest kulminacyjny punk protestu, odbędzie się więc, zostaną wygłoszone nasze postulaty – zapowiada Andrzej Waszczuk.

Z ronda Dmowskiego planowany jest też przejazd ciągników do ronda WiN. Blokada tego ronda uniemożliwi przejazd ciężarówek na trasie Chełm - Dorohusk wiodącej do granicy.

Jak długo będzie trwał protest rolników w Chełmie?

Niewątpliwie ten protest będzie się wiązał z dużymi utrudnieniami w ruchu ulicznym. Wiadomo, że został zgłoszony jako akcja trwająca 48 h. Organizatorzy podkreślają, że nie chodzi im o blokowanie ronda i utrudnianie ludziom życia, tylko na zwrócenie uwagi ludzi na problem dotyczący nas wszystkich.
Chełmska policja jest przygotowana na ten protest. Trzeba liczyć się jednak z dużym utrudnieniem podczas blokady. Można jednak liczyć na pomoc policji.

Prawdopodobnie na proteście w Chełmie pojawi się lider AGROunii Michał Kołodziejczyk

Założona przez niego AGROunia nie jest już ruchem jednej sprawy. On sam zapewnia, że wstawia się nie tylko za rolnikami. Jednak wokół Kołodziejczaka i jego działalności pojawiają się kontrowersje.

- Część rolników postrzega sytuację jako trudną i część ich żali jest uzasadniona, natomiast mam wrażenie, że to co robi AGROunia to jest jakaś operacja specjalna, która ma nacelu zdestabilizować sytuację w Polsce - mówił na antenie Polsat News doradca prezydenta Andrzeja Dudy Andrzej Zybertowicz.

Kim jest Michał Kołodziejczak?
Wikipedia informuje, że urodził się 14 września 1988 roku w Sieradzu. Ma brata i dwie siostry. Sam zajmuje się branżą ziemniaczaną, mieszka we wsi Orzeżyn w województwie łódzkim. W 2014 z ramienia PiS uzyskał mandat radnego miasta i gminy Błaszki w województwie łódzkim. W 2015, wskutek organizowania protestów, został wykluczony z partii. W 2018 powołał stowarzyszenie Unia Warzywno-Ziemniaczana, które zasłynęło organizowaniem protestów środowiska rolniczego przeciwko polityce rządu PiS w sprawie walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń i przeciwko niskim cenom skupu płodów rolnych w województwie łódzkim. Nie ubiegał się ponownie o mandat radnego.
Na początku 2018 roku utworzył Unię Warzywno-Ziemniaczaną, a następnie 7 grudnia 2018 zarejestrował stowarzyszenie AGROunia. Twierdził, że miało ono zjednoczyć rolników ze wszystkich branż. W czerwcu 2019 Kołodziejczak założył partię polityczną Prawda. Miesiąc później, w lipcu 2019 ogłosił założenie partii Zgoda. Powstała ona w wyniku przerejestrowania ugrupowania PolExit należącego do Stanisława Żółtka. Ostatecznie jednak nic z tego nie wyszło. Kołodziejczak nie został członkiem partii i wycofał się z projektu w sierpniu 2019. W maju 2021 poinformował o tworzeniu partii pod nazwą AGrOunia. Została ona zarejestrowana 3 marca 2022r.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski