Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laur Konserwatorski 2018. Zobacz, jakie zabytki z województwa lubelskiego zostały nagrodzone [ZDJĘCIA]

Małgorzata Szlachetka
Janów Podlaski, zespół zamkowy, oficyna wschodnia po remoncie
Janów Podlaski, zespół zamkowy, oficyna wschodnia po remoncie materiały prasowe WUOZ w Lublinie
Już po raz 19. wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie przyznał wyróżnienia dla gospodarzy zabytków odnowionych we wzorcowy sposób. Uroczysta gala Laur Konserwatorski 2018 odbyła się w poniedziałek w auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego na KUL.

Laury Konserwatorskie w tym roku otrzymali gospodarze czterech zabytków, zabrakło wśród nich obiektów z Lublina. - Każdy z tych zabytków został odnowiony w kompleksowy sposób - mówił przed uroczystością Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie.

Krystyna Stańczyk i Eliza Kopeć zostały docenione Laurem Konserwatorskim za "kompleksowy remont i konserwację dworu w założeniu dworsko-parkowym w Udryczach". To posiadłość o wielkości 7 ha, odnawiana w latach 2010 - 2016.

- Oficyna była ruiną, w dworze wcześniej działała szkoła - powiedziała nam Krystyna Stańczyk. Właścicielki zadbały o detale. - Trochę starego kamienia użyłyśmy do odtworzenia tarasu, częściowo zachowały się drewniane podłogi, prawdopodobnie z XIX wieku - opisuje nasza rozmówczyni.

"Właścicielami ziem udryckich byli: Udryccy, Kiccy, Zawadzcy. Hrabianka Teresa Kicka była narzeczoną księcia Józefa Poniatowskiego. Po śmierci narzeczonego w bitwie pod Lipskiem w 1813 roku - zabroniła swoim poddanym płacenia podatków i korespondencji z władzami rosyjskimi. Sama również nie utrzymywała z zaborcą jakichkolwiek kontaktów" - podaje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie.

Witold Matacz dostał konserwatorskie wyróżnienie "za kompleksowy remont i konserwację dworu w Dysie", którego właścicielem stał się w 2013 roku. Prace we wnętrzu obejmowały m.in. odtworzenie klatki schodowej, schodów zewnętrznych i tarasu.

Nowy właściciel zadbał również o park rozciągający się wokół dworu "na Bernatówce". Odtworzony został wąwóz oraz gazon. "Projekt zieleni uwzględniał ochronę i prace pielęgnacyjne zachowanego szczątkowo starodrzewu i wykonanie nowych nasadzeń z uwzględnieniem gatunków historycznych. Przeprowadzone roboty budowlane i prace konserwatorskie uratowały zabytek przed zniszczeniem, przywróciły mu właściwy stan techniczny oraz walory architektoniczne" - czytamy w uzasadnieniu do nagrody Laur Konserwatorski 2018.

Wojewódzki konserwator zabytków doceniał również Laurem Konserwatorskim "kompleksowy remont i konserwację oficyn zamkowych w Janowie Podlaskim", które obecnie są częścią hotelowego kompleksu. Laur Konserwatorski 2018 przypadł spółce Arche reprezentowanej przez Władysława Grochowskiego.

Czwarty Laur Konserwatorski przypadł Parafii Prawosławnej pw. Opieki Matki Bożej w Sławatyczach "za kompleksowy remont i konserwację cerkwi w Sławatyczach". Została ona wzniesiona w latach 1910-1912. Remont cerkwi obejmował m.in. "prace konserwatorskie przy zespole ikon dekorujących elewację cerkwi", balustradzie chóru, remont kafli piecowych i dachu.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski