Uroczystości upamiętniające rodzinę Marciniaków w pow....

  Uroczystości upamiętniające rodzinę Marciniaków w pow. łęczyńskim. Zginęli po donosie, bo chcieli ratować żydowskich sąsiadów

  Małgorzata Szlachetka

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Uroczystości upamiętniające rodzinę Marciniaków w pow. łęczyńskim. Zginęli po donosie, bo chcieli ratować żydowskich sąsiadów
  1/12
  przejdź do galerii

  ©materiał IPN

  Na cmentarzu parafialnym w Rogóźnie (powiat łęczyński) odbyły się uroczystości upamiętniające rodzinę Marciniaków zamordowaną za ukrywanie żydowskich sąsiadów i radzieckiego jeńca w czasie II wojny światowej.
  Marciniakowie przed wojną mieszkali w Dratowie (obecnie gmina Ludwin). Reisowie byli ich sąsiadami. "Ci pierwsi zajmowali się rolą, natomiast ich żydowscy sąsiedzi rybołówstwem. Stosunki między rodzinami były bardzo dobre" - czytamy w informacji prasowej gminy Ludwin.

  Przebieg obławy sprzed 75 lat podajemy na podstawie informacji przekazanych przez Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie.

  W czasie niemieckiej okupacji Marciniakowie postanowili pomóc żydowskim sąsiadom. O tym, że ukrywają Żydów oraz jeńca sowieckiego, Konstantego Gorłowa miał donieść ówczesny sołtys Dratowa.

  Gospodarstwo Marciniaków otoczyli niemieccy żandarmi, którym prawdopodobnie towarzyszyli także granatowi policjanci oraz wójt gminy ustanowiony „z nadania niemieckiego”.

  - Do biorących udział w obławie jako pierwszy wyszedł z zabudowań Jan Marciniak, który chciał wręczyć łapówkę żandarmom. W momencie kiedy sięgał do kieszeni został jednak zastrzelony. Jego brat Józef zaczął uciekać w kierunku pobliskiego jeziora, wójt dogonił go saniami i tam go zastrzelił - relacjonował Dawid Florczak, asystent prasowy Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

  Członkowie obławy odkryli też ziemiankę, w której ukrywał się jeniec sowiecki, Konstanty Gorłow. Mężczyzna próbował się bronić, strzelając do nich. Zginął jednak po tym jak Niemcy wrzucili do ziemianki granaty.

  - W tym czasie w gospodarstwie Marciniaków w Dratowie ukrywali się również Żydzi, m.in. Leopold Reis. Nic im się wtedy nie stało. Według relacji akurat nie było ich w zabudowaniach - dodał Florczak.

  Obława miała dalszy ciąg. Sołtys Dratowa wskazał Niemcom Feliksa Marciniaka, brata zamordowanego gospodarza. Feliks został ranny, a potem zamordowany lub popełnił samobójstwo (świadkowie podają to w różny sposób).

  W tym czasie zostali również zatrzymani inni członkowie rodziny. Klementyna Marciniak miała przy sobie dwuletnie dziecko żydowskie z Zamościa, które po aryjskiej stronie było podawane za jej nieślubne. Dla bezpieczeństwa chłopca przebierała go za dziewczynkę, żeby nikt nie odkrył, że jest obrzezany. Oboje zostali zamordowani.

  - Niemiecki żandarm Daniel Schulz, pod wpływem alkoholu, zastrzelił przy budynku gminy Klementynę Marciniak wraz z ukrywanym dzieckiem oraz Annę Marciniak (prawdopodobnie była w szóstym miesiącu ciąży). Zwolniona została Julia Marciniak, która wybłagała darowanie życia dziewięciomiesięcznej Helenie Marciniak - kontynuował relację z ustaleń powojennego śledztwa w tej sprawie Dawid Florczak.

  Marciniakowie zostali pochowani w Rogóźnie. W piątek w tej miejscowości odbyły się oficjalne uroczystości m.in. z udziałem przedstawicieli IPN , upamiętniające tę rodzinę.

  O historię z czasów okupacji zapytaliśmy mieszkankę Dratowa, która w czasie wojny była dzieckiem. Prosi o niepodawanie jej nazwiska. - Jeszcze za Niemców ludzie zaczęli mówić, że coś u Marciniaków było, ale o tych Żydach nikt nie wiedział. Każdy bał się mówić o tym - stwierdziła kobieta.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szok

  Robert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  nie ma co komentować my polacy nie jesteśmy dobrym narodem pokazuje to co było w dratoeie każdy polak co pracował za granicą w tych czasach powie że obecny polak za granico dla polaka nie wiele się...rozwiń całość

  nie ma co komentować my polacy nie jesteśmy dobrym narodem pokazuje to co było w dratoeie każdy polak co pracował za granicą w tych czasach powie że obecny polak za granico dla polaka nie wiele się różni zresztą popatrzmy w tv co się dzieje w polityce jedni skarżą na drugich teraz to legalne ???
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A kto ich podpierd... ?

  Lll (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  A kto ich podpierd... ? Niemiec, Polak, Żyd ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

  Ciekawe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Dlaczego jak ktoś pomógł Żydom to jest Sprawiedliwy wśród Narodów Świata?że co że niby Żydzi to naród świata?.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co za logika

  bb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  każdy naród jest narodem świata

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ucz się, czytaj, próbuj myśleć.

  lea (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Odpowiedź na twoje pytanie jest taka: Dlatego, że ILEKROĆ KTOŚ RATUJE JEDNO ISTNIENIE, RATUJE CAŁY ŚWIAT. I mam nadzieję, że ci wspaniali Ludzie, Państwo Marciniakowie i ich dzieci są w Raju u...rozwiń całość

  Odpowiedź na twoje pytanie jest taka: Dlatego, że ILEKROĆ KTOŚ RATUJE JEDNO ISTNIENIE, RATUJE CAŁY ŚWIAT. I mam nadzieję, że ci wspaniali Ludzie, Państwo Marciniakowie i ich dzieci są w Raju u dobrego Boga. Ogromny, ogromny szacunek dla Nich!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Współpraca z Armią Czerwoną

  Wik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Z jednej strony ratowali Żydów, ale z drugiej współpracowali z żołnierzem armii czerwonej, która była okupantem na naszych ziemiach.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Naprawdę nie rozumiesz?

  lea (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Ratowali po prostu LUDZI! Ten Rosjanin też zostawił swoich bliskich, też może wcale nie chciał iść na wojnę, i tez za nim ktoś płakał... I polecam przeczytanie jakiegokolwiek podręcznika historii...rozwiń całość

  Ratowali po prostu LUDZI! Ten Rosjanin też zostawił swoich bliskich, też może wcale nie chciał iść na wojnę, i tez za nim ktoś płakał... I polecam przeczytanie jakiegokolwiek podręcznika historii - sprawdź sobie kiedy dokładnie rozpoczęła się ta okupacja.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A skąd tam Rosjanin?

  Ewa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A skąd pod Łęczną ruski żołnierz? Może w 39 przyjechał, wyciął kilku polskich panów i się zapodział?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ..........................

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Rozumiem,że uroczystości odbywają się w każdą rocznicę śmierci tych bohaterskich Polaków.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rozumiem, że Teatr NN

  wystawi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  spektakl, lub przynajmniej wystawę plenerową poświęconą pamięci tych Bohaterów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dzisiaj napewno by nie popełnili takiego błędu!

  Obserwator. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  żeby narazić swoje życie dla żydów i ruskich!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo