Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warsztaty Kowalskie w Wojciechowie: Młoty znów pójdą w ruch

Paweł Żurek
Kowale będą uczyć się rzemiosła przez najbliższe dwa tygodnie. Po warsztatach, ich dzieła trafią  Muzeum Kowalstwa
Kowale będą uczyć się rzemiosła przez najbliższe dwa tygodnie. Po warsztatach, ich dzieła trafią Muzeum Kowalstwa Małgorzata Genca
16 początkujących rzemieślników oraz trzech mistrzów obróbki metali przyjechało do Wojciechowa, gdzie dziś zaczynają się Warsztaty Kowalskie.

To już 22 raz, kiedy w Wojciechowie odbędzie się wielkie kucie. Na Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie przyjeżdża szesnastu adeptów kowalstwa, trzech z nich mieszka w Wielkiej Brytanii. Sztuki hartowania, wygrzewania, zdobienia czy kucia metali na gorąco będą się też uczyć dwie kobiety.

- O udział w warsztatach starało się trzydzieści osób. Komisja wybiera przede wszystkim kandydatów, którzy mają inną pracę, ale chcą zmienić branżę i zająć się kowalstwem zawodowo lub mają do tego predyspozycje, np. posiadają nieużywaną kuźnię, chcą kontynuować rodzinną tradycję, coś już wykonywały, ale brak im wiedzy fachowej - mówi Agnieszka Gąska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie.

Fachowa wiedza to m.in. umiejętność rekonstrukcji lemieszy, klepania kos, zginanie, hartowanie i wygrzewanie metali czy wykonywanie najprostszych narzędzi kowalskich. Pomiędzy warsztatami praktycznymi odbędą się wykłady z historii kowalstwa oraz projektowania narzędzi.

Adepci rzemiosła będą pracowali przy paleniskach przez dwa tygodnie, do 10 lipca. Ich prace trafią do Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie. Są wśród eksponatów świeczniki, zdobienia, kołatki. Jest też wspólna praca kilku kowali: akwarium z metalową florą i fauną.

Wojciechowskie warsztaty za wkład w ratowanie ginących zawodów otrzymały już ludowego Oskara. Według dyr. Gąski zainteresowanie kowalstwem będzie rosnąć.

- Kowalstwo jako zawód odradza się. Powstaje dużo grup rekonstrukcyjnych, które chcą się nauczyć np. wykonywania broni białej. Zmienił się tylko profil pracy kowali, którzy teraz zajmują się głównie wyrobami artystycznymi. Gdyby pozwoliły nam na to warunki, chętnie przyjęlibyśmy wszystkich, którzy się do nas zgłaszali - dodaje Agnieszka Gąska.

Organizację warsztatów współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Impreza potrwa od 28 czerwca do 10 lipca. Na ostatnie trzy dni zaplanowany jest też Ogólnopolski Zjazd Kowali, podczas którego kilkudziesięciu mistrzów kucia na gorąco weźmie udział w pokazach. Wstęp na warsztaty jest wolny.

Słoneczny Wrotków w Lublinie przeżywa oblężenie. Niedziela upalna, ale też burzowa (ZDJĘCIA)
Trolejbus wjechał w latarnię przy Królewskiej w Lublinie. Kierowca miał dwa promile
Burze i ulewy nad Lublinem i woj. lubelskim. Powalone drzewa, zerwane dachy (ZDJĘCIA, WIDEO)
Noc świętojańska w lubelskim skansenie. Legendy, wicie wianków i ognisko (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski