Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarb z X wieku wykopano koło Tomaszowa Lubelskiego. 96 elementów damskiej biżuterii

Joanna Nowicka
Ten element biżuterii zwany jest wisiorem bądź paciorem
Ten element biżuterii zwany jest wisiorem bądź paciorem Muzeum Regionalne w Tomasozwie Lub.
Aż 96 elementów liczy skarb znaleziony koło średniowiecznego grodziska, Czerwienia. Biżuteria trafiła do muzeum w Tomaszowie Lubelskim.

Wisiory-lunule, przywieszki, bransoletki, kolczyki oraz tzw. zausznice jeszcze kilka dni temu leżały w glinianym garnku w okolicach średniowiecznego grodziska Czerwienia, dziś niewielkiej wsi Czermno w powiecie tomaszowskim. Skarb wykopał pasjonat militariów i pilot wycieczek, o którym wiele więcej nie wiadomo, bo znalazca chciał pozostać anonimowy. Odkrycie przyniósł do Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim. Eugeniusz Hanajko, dyrektor tej placówki, nie kryje radości z nowych eksponatów.

- To znalezisko ma ogromną wartość naukową, artystyczną i historyczną. To jedno z największych odkryć tego typu w ostatnich latach w Polsce - podkreśla Hanajko.

Skarb składa się z misternej, w większości srebrnej, kobiecej biżuterii datowanej na X wiek. Zdaniem pracowników muzeum, takie cuda mogła nosić tylko kobieta zajmująca bardzo wysoką pozycję w hierarchii społecznej, być może nawet księżniczka. - Mogło być tak, że podczas jednego z najazdów na Czerwień ktoś wymknął się poza granice grodu i zakopał skarb - mówi dyrektor Hanajko.

Wyjątkową biżuterię będzie można podziwiać na muzealnej ekspozycji, ale dopiero po konserwacji. Pracownicy muzeum wybiorą się też w miejsce odkrycia skarbu i dokładnie je zbadają.

Odnaleziona koło Czermna biżuteria jest już czwartym tego typu skarbem, który znajdzie się w zbiorach muzeum w Tomaszowie Lubelskim. W 2011 roku pracownicy Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie odkryli w pobliżu Tomaszowa dwa zbiory biżuterii pochodzące z przełomu XIII i XIV wieku. Wcześniej placówka posiadała już zestaw kilkunastu ozdób z X wieku.

Odkrycia minionych lat potwierdziły, że gród Czerwień mógł dorównywać wielkością nawet Gnieznu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski