Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Interdyscyplinarne Centrum Badań Naukowych KUL otwarte (ZDJĘCIA, WIDEO)

Marcin Koziestański
97 mln zł kosztowało nowe Interdyscyplinarne Centrum Badań Naukowych KUL na Konstantynowie. We wtorek nastąpiło uroczyste otwarcie ośrodka.

- Będziemy prowadzić badania z zakresu biologii, biotechnologii, chemii, ochrony środowiska, optyki rentgenowskiej, a nawet budownictwa. Liczymy, że dzięki tej inwestycji wejdziemy szerzej na rynek naukowy w Polsce i za granicą - mówił prof. Ryszard Szyszka, dziekan Wydziału Biotechnologii i Nauk o Środowisku KUL, podczas uroczystego otwarcia Interdyscyplinarnego Centrum Badań Naukowych KUL.

Struktura ICBN to sześć jednostek. - Trzy z nich będą prowadziły badania z zakresu analityki chemicznej, a trzy pozostałe z zakresu nowoczesnej biologii - dodaje prof. Szyszka. - W centrum znajdują się specjalistyczne laboratoria do innowacyjnych badań i aplikacji, m.in. w zakresie mikroskopii konfokalnej i elektronowej, optyki rentgenowskiej, stresu oksydacyjnego, materiałów kompozytowych i biomimetycznych - tłumaczy Lidia Jaskuła, rzeczniczka prasowa KUL.

Szacunkowa wartość projektu, dofinansowanego z funduszy unijnych, wyniosła niemal 97 mln zł.

Podczas wtorkowego otwarcia udało się nam zajrzeć do kilku pomieszczeń ICBN. Jedne z najciekawszych urządzeń, jakim może się pochwalić uczelnia, to nowoczesne mikroskopy. W Laboratorium Mikroskopii Konfokalnej i Elektronowej znajduje się m.in. skaningowy mikroskop elektronowy.

- Badamy nim m.in. prosięta świń, które urodziły się z niską masą ciała. Wyniki można potem przełożyć na badania nad chorobami wśród noworodków ludzkich, które urodziły się z niską masą ciała - wyjaśnia Tomasz Skrzypek, kierownik laboratorium. - Dzięki nowej technologii nie musimy utrwalać preparatów, możemy je zamrozić w bardzo niskiej temperaturze - dodaje.

Najkosztowniejszym urządzeniem w nowym centrum badawczym KUL jest transmisyjny mikroskop elektronowy, dla którego wybudowano specjalną podłogę antywibracyjną. - Mikroskop powiększa próbki nawet do miliona razy. Każdy najdrobniejszy wstrząs mógłby zakłócić jego pracę i zniekształcić powiększony obraz - wyjaśnia Skrzypek.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski