Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak młodzi architekci chcą zmienić Lublin (WIZUALIZACJE)

Małgorzata Szlachetka
To wizja rewitalizacji terenu Lubelskiego Klubu Jeździeckiego, którą przedstawiła w swojej pracy dyplomowej Iwona Kolak
To wizja rewitalizacji terenu Lubelskiego Klubu Jeździeckiego, którą przedstawiła w swojej pracy dyplomowej Iwona Kolak Iwona Kolak
Wizja dworca metropolitalnego, restauracja nad Bystrzycą, osiedle mieszkaniowe z ogródkami. Dyplomy absolwentów architektury Politechniki Lubelskiej będą prezentowane od niedzieli w Gali.

Jakie pomysły na Lublin mają młodzi architekci? Magdalena Pisarczyk zajęła się tematem rewitalizacji Rusałki. - Lublin powinien zwrócić się w stronę rzeki, tak jak stało się z terenami nad Wisłą w Warszawie - podkreśla absolwentka architektury na Politechnice Lubelskiej.

Twórczyni projektu widzi możliwość częściowej zabudowy terenów nad Bystrzycą. Główny z trzech przeszklonych pawilonów byłby zwrócony w stronę rzeki, na górze budynku znalazłby się taras widokowy. Co w środku? Restauracja, wypożyczalnia leżaków i przestrzeń do organizowania wystaw.

Nowy dworzec z wieżą widokową? Architekt ma swój pomysł na Lublin (WIZUALIZACJE)

Magdalena Pisarczyk projektu nie myśli o likwidacji ogródków działkowych na Rusałce. - Zrobiłabym za to aleję spacerową przez teren działek i dałabym możliwość sadzenia tam warzyw przez osoby z zewnątrz - wyjaśnia.

Jest też wizja inwestycji, którą obecnie planuje miasto. Chodzi o budowę dworca metropolitalnego w rejonie placu Dworcowego. Magdalena Banach chciałaby połączyć ul. Gazową oraz ul. Nowy Świat tunelem podziemnym przebiegającym poniżej torowiska. Trolejbusy i autobusy parkowałyby pod zadaszeniem z konstrukcji stalowej.

Marzena Radkiewicz, absolwentka architektury na Politechnice Lubelskiej, wzięła na warsztat słynne osiedle Słowackiego, zaprojektowane przez Zofię i Oskara Hansenów. - Bo to jest unikalne miejsce na mapie Lublina, jedyne w swoim rodzaju - mówi młoda architektka.

Radkiewicz wymieniłaby balkony bloków na takie ze stali, ale z możliwością wykończenia ich według pomysłu mieszkańców, na przykład drewnem albo szkłem. - Bloki wymagają ocieplenia, ale zrobiłabym to tak, żeby nie zakrywać charakterystycznych dla os. Słowackiego mozaik z prześwitów klatek - mówi Marzena Radkiewicz.

Co jeszcze proponuje? Ustawienie zadaszonych stolików na skwerze przy kościele, widziałaby też w tym miejscu ściankę wspinaczkową, siłownię dla dorosłych i nowy plac zabaw dla dzieci. Nasza rozmówczyni dostrzega też problem braku miejsc parkingowych na LSM, dlatego proponuje budowę podziemnego parkingu w miejscu dzisiejszych garaży, znajdujących się w rejonie ulicy Skierki. Garaże zostałyby następnie odbudowane w podobnej formie.

W projekcie Radkiewicz znalazł się też pomysł na rewitalizację hansenowskiego Teatru Formy Otwartej, który obecnie jest zaniedbany. - Ten pomysł zgłosiłam nawet do budżetu obywatelskiego, ale projekt nie przeszedł - mówi architektka.

Jest też koncepcja urbanistyczna dla fragmentu osiedla Botanik autorstwa Agnieszki Dziechciaruk. W wielorodzinnym bloku byłyby też mieszkania socjalne. Ludzie mieszkaliby wśród zieleni, bo budynki miałby tzw. przedogródki.

Wystawę 77 prac dyplomowych będzie można oglądać od niedzieli do 15 marca w Gali przy ul. Fabrycznej 2. Niedzielne otwarcie wystawy odbędzie się o godzinie 14.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski