Tysiące internautów obserwują dom pod Modliborzycami. Bawią...

  Tysiące internautów obserwują dom pod Modliborzycami. Bawią ich światełka

  Piotr Nowak

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Tysiące internautów obserwują dom pod Modliborzycami. Bawią ich światełka
  Ponad 112 tys. osób odwiedziło już stronę internetową, za pomocą której można sterować oświetleniem domu pasjonata informatyki.
  Tysiące internautów obserwują dom pod Modliborzycami. Bawią ich światełka
  Swoją posesję nieopodal Modliborzyc świątecznymi dekoracjami rozświetlił Tomasz Siroń. - Pierwszy raz zainstalowałem światła sterowane za pomocą komputera w 2012 r. Pomyślałem, że skoro maszyna może sterować oświetleniem, to dlaczego nie może tego robić człowiek. System działa już czwarty sezon. Co roku go ulepszam - mówi Tomasz, student drugiego roku mechatroniki na Politechnice Lubelskiej. Duży wkład w budowę strony internetowej miał Krzysztof Styc z Oświęcimia.
  W projekt jest zaangażowany od 2014 r. - Na początku miałem tylko pomagać przy stronie, ale wpadłem na pomysł, aby udostępnić moją choinkę. Po kilku problemach z zasilaniem lampek udało się uruchomić sterowanie w internecie - mówi Krzysztof Styc, uczeń pierwszej klasy technikum w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu.

  Jak działa instalacja? Światła są podłączone do kart przekaźnikowych powiązanych z komputerem. Ten z kolei jest połączony z internautami na całym świecie za pomocą strony sterowanie24.pl.

  - Światełkami sterują użytkownicy strony. Można je włączać i wyłączać - mówi Siroń. Instalację tworzy 12 kompletów ledowych lampek składających się na około 1600 światełek. Nie licząc tych, które zawisły na choince w domu. Całość można podziwiać za pomocą kamer transmitujących obraz na żywo.

  Pasjonata zaskoczyło duże zainteresowanie jego instalacją. Do tej pory stronę odwiedziło ponad 112 tysięcy osób. Większość z Polski, ale zdarzają się też goście z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Iranu.

  - W niedzielę oświetleniem bawiło się 50 użytkowników strony. Rekordowa liczba to 426 osób w tym samym czasie. Użytkowników było tak wielu, że serwery nie wyrabiały - przyznaje Krzysztof Styc. - To jest dla zabawy, ale nie ukrywam, że wiedza zdobyta podczas przygotowywania tej instalacji przyda mi się w przyszłości. Interesuję się informatyką oraz elektroniką, a w przyszłości chciałbym się zająć kwestiami związanymi z automatyzacją oraz inteligentnymi domami - przyznaje Tomasz Siroń.

  Tomasz miał już okazję wykorzystania swojej wiedzy w praktyce, bowiem niektórzy internauci starali się uruchamiać na stronie własne programy automatyzujące, które miały przejąć kontrolę nad oświetleniem. Ale to im się nie udało.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super

  Karola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Polska natura nie doceniamy tego co mamy.Gratulacje fajny pomysł,niesamowita wiedza i zdolności.Proszę się nie przejmować prymitywnymi komentarzami od zjełczałych ludzi i iść do przodu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ;l;lllll

  ';lmmmmmmmmmmmm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  '/;'[

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kicz

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

  W Irlandii takie ,,ozdupczone ;; kiczowate domy maja tylko nackersi i travellerzy.http://www.kurierlubelski.pl/logowanie/


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Twoja krytyka.../

  hen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  ...to zwyczajna zazdrość jak u większości Polaków, niestety.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Much respect

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 3

  Pełen profesjonalizm panie Piotrze, opisywać coś bez źródła.

  Dla szukających strony: http://sterowanie24.pl/


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ja

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  czytaj ze zrozumieniem, a znajdziesz

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo