Koszykarki Pszczółki AZS UMCS zdobyły Puchar Polski!

Jakub Hereta
Lubelskie koszykarki sprawiły sporą sensację w turnieju finałowym Pucharu Polski. Leah Metcalf, zawodniczka Pszczółki AZS UMCS, wybrana została MVP turnieju Final Six.

Koszykarki Pszczółki AZS UMCS Lublin były prawdziwą rewelacją turnieju Final Six Pucharu Polski, pokonując wczoraj w wielkim finale wyżej notowaną ekipę Ślęzy Wrocław 66:58 (20:12, 17:10, 15:24, 14:12). Impreza przez trzy dni rozgrywana była w hali MOSiR Bystrzyca im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie.

Najwięcej punktów dla Pszczółki w finale zdobyły Leah Metcalf i Agnieszka Makowska (po 15) oraz Kateryna Dorogobuzowa (13). Pierwsza z nich została wybrana na MVP pojedynku finałowego.

- Nie byliśmy faworytem, ale jesteśmy drużyną z potencjałem, która walczy. W sporcie nie zawsze lepszy wygrywa, ale ten, kto ma więcej szczęścia i determinacji - powiedział po finale Krzysztof Szewczyk, trener Pszczółki AZS UMCS.

- To jest na pewno bardzo ważne zwycięstwo dla nas, pomimo że zagraliśmy bez kontuzjowanej Marty Jujki. Natomiast z urazem grała Amerykanka Drey Mingo, której występ w meczu finałowym stał pod dużym znakiem zapytania - dodał szkoleniowiec.

W niedzielnym finale spotkały się dwa zespoły, które w sobotnich meczach półfinałowych sprawiły spore niespodzianki. Lublinianki okazały się lepsze od faworyzowanego Artego Bydgoszcz, pokonując rywalki 71:65. Wrocławianki natomiast w identycznym stosunku wygrały z aktualnymi mistrzyniami Polski i uczestniczkami Euroligi, drużyną Wisły Can-Pack Kraków.

Wczorajszy mecz finałowy rozpoczął się znakomicie dla podopiecznych trenera Krzysztofa Szewczyka, które po blisko pięciu minutach gry, i po dwóch celnych rzutach osobistych Dominiki Owczarzak, prowadziły już 12:0. Wrocławianki pierwsze punkty zdobyły dopiero na cztery i pół minuty przed końcem pierwszej kwarty, gdy celnie zza linii 6,75 m przymierzyła Katarzyna Krężel.

Akademiczki jednak cały czas utrzymywały bezpieczną przewagę, schodząc na przerwę z 15-punktową zaliczką.

Po przerwie Ślęza zbliżyła się nawet na trzy punkty, ale wspierane dopingiem kibiców lublinianki utrzymały prowadzenie i zwycięstwo!

Wyniki Final Six Pucharu Polski w Lublinie

Ćwierćfinały: Ślęza Wrocław - AZS UW Warszawa 73:42, Artego Bydgoszcz - MKS Polkowice 65:49; półfinały: Ślęza - Wisła Can-Pack Kraków 71:65, Pszczółka - Artego 71:65; finał: Pszczółka - Ślęza 66:58