Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Żuk podpisał deklarację lubelskich standardów pieszych

MS
W piątek prezydent Lublina Krzysztof Żuk i przedstawiciele społecznej inicjatywy "Miasto dla Ludzi" podpisali lubelską deklarację standardów pieszych. W internecie poparło ją prawie 500 osób.

Prace nad standardami pieszymi trwały ponad rok, ich częścią były spotkanie z mieszkańcami poszczególnych dzielnic i liczne dyskusje. Lublinianie zwracali uwagę na konkretne miejsca ze swojego otoczenia, jakie wymagają zmiany: schody bez podjazdów dla niepełnosprawnych, niepotrzebne barierki, nierówne i zbyt wąskie chodniki, brak ławek i zieleni, ale też to, co warto naśladować - punkty na mapie Lublina, w których czujemy się dobrze.

Wśród pozytywnych rozwiązań wskazywano na przykład dobrej jakości nawierzchnię placu przed Centrum Kultury, którą szczególnie polubili jeżdżący na deskorolce. W piątek właśnie w tym miejscu odbyło się podpisanie lubelskich standardów pieszych - przez prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka i przedstawicieli społecznej inicjatywy "Miasto dla Ludzi".

To krok w kierunku przyjęcia tego dokumentu w formie obowiązujących zasad. -Forma zarządzenia jest obligatoryjna dla urzędników przygotowujących dokumentację - zauważył prezydent Żuk. Nie wiadomo jednak, kiedy to się stanie, przed nami jest m.in. etap analiz przez prawników i Zarząd Dróg i Mostów.

Standardy piesze w internecie poparło prawie 5oo osób. - Mieszkańcy byli najważniejszymi uczestnikami naszego projektu. Tworzymy lobby na rzecz pieszych - nie ma wątpliwości Marta Kurowska, koordynatorka "Miasta dla Ludzi".

- W ostatnich latach pojawiło się mnóstwo inicjatyw społecznych, budujących jakość przestrzeni - wtórował jej prezydent Lublina. Jednocześnie dodawał, że "Lublin jest miastem aktywnych mieszkańców".

O jakich standardach mówimy? - Na przykład o wyznaczaniu tras dla pieszych dobrej jakości, potrzebna jest na przykład taka z dworca PKP do centrum. Deklaracja, którą dziś podpisaliśmy jest umową społeczną miedzy władzami, a mieszkańcami - podsumowuje Marta Kurowska.

Będą przejścia ułatwiające życie pieszym

W czasie piątkowej konferencji prasowej prezydent Krzysztof Żuk poinformował także o nowych przejściach przez jezdnię, które powstaną wiosną w miejscach, które piesi teraz też wybierają.

Po pierwsze, na ulicy Hempla, gdzie wiele osób idzie z lub do Centrum Kultury, albo na teren pobliskiego skweru. Teraz przejścia są tam dwa, ale trzeba do nich nadkładać drogi. Powstaną więc nowe pasy, prowadzące wprost z placu przed CK do powstającej właśnie stacji miejskiego roweru - teraz w tym miejscu jest napis na chodniku "Tu będzie przejście dla pieszych". Zmieni się również położenie pasów, które teraz są przy kapliczce - zostaną przesunięte w stronę ulicy Okopowej. Pasy będą przed przystankiem na Hempla, na wysokości wjazdu do Bigmaru.

Po drugie, dodatkowe przejście powstanie w miejscu, w którym i tak często przechodzą piesi, w poprzek Lubartowskiej, na wysokości ulicy Bajkowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski