Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aleksandra Burdan została Lublinianką Roku 2018. Relacja z finału naszego plebiscytu (ZDJĘCIA)

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Spośród dwunastu wspaniałych kobiet wybraliśmy tę jedyną. Zwyciężczynią plebiscytu Lublinianka Roku 2018 została działaczka społeczna Aleksandra Burdan.

- Tytuł Lublinianki Roku 2018 trafia do pani, która swój wolny czas poświęca dla innych. Poświęca na to, żeby nas wszystkich skrzykiwać i organizować, żeby pomagali tym, którzy sami bronić się nie mogą - dla chorych dzieci. Organizowała akcję Kotek Marysi czy Uwolnij Ciucha. Ten tytuł trafia do pani Aleksandry Burdan za ogromne serce, z którego korzystają chore dzieci - argumentowała Sylwia Szewc-Koryszko, redaktor naczelna Kuriera Lubelskiego.

Zwyciężczyni zaznaczyła, że tę nagrodę dedykuje wszystkim wspaniałym kobietom, które wspólnie z nią organizowały charytatywne wydarzenia. - To jest naprawdę niesamowite, ile dobra się wytwarza i emanuje z ludzi. Dlatego dla mnie to wyróżnienie jest takim podziękowaniem dla wielu ludzi, których poznałam w trakcie organizowania akcji dla Marysi Szlązak czy Alicji Mazurek - mówiła laureatka.

Aleksandra Burdan tłumaczyła też, że sama nominacja była dla niej wielkim wyróżnieniem. - Gdy dowiedziałam się o nominacji, naprawdę bardzo długo się wahałam, czy się zgodzić ze względu na to, że inne kandydatki są kobietami, które wiele lat działają w swoich branżach i robią to naprawdę wyśmienicie, a ja po prostu pomogłam zorganizować kilku eventów - podkreślała Lublinianka Roku 2018.

Na tegorocznej liście nominowanych znalazło się dwanaście kobiet, które wskazywali nasi Czytelnicy i pracownicy redakcji Kuriera. Ostateczną decyzję o tym, która z pań wygrała, podjęła kapituła - w jej weszły laureatki naszego plebiscytu z poprzednich lat i przedstawicielki redakcji KL.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury i sportu, zabrała głos w imieniu wszystkich nominowanych lublinianek. - To dla nas ogromny zaszczyt, że znalazłyśmy się w tym gronie. Każda z nas jest po trochu wzruszona tym, że nasze działania zostały dostrzeżone. Bardzo dziękujemy i obiecujemy nie zwalniać tempa - zapewniła Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.

Przypomnijmy listę nominowanych:

Ewa Abramek - kanclerz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Za sprawne zarządzanie uczelnią, która utrzymuje dobrą pozycję pod względem edukacji studentów. Za pozyskiwanie kolejnych funduszy europejskich na inwestycje uczelniane, poprzez które UM może spełniać najwyższe standardy światowe w kształceniu przyszłych medyków. UM kształci dużą rzeszę studentów, w tym zagranicznych i prowadzi szeroką współpracę międzynarodową.

Aleksandra Burdan - działaczka społeczna, koordynowała akcję charytatywną dla chorej Marysi „Kotek Marysi" (koncerty, kiermasze, warsztaty). Organizatorka akcji „Uwolnij ciucha", podczas której zbierane są środki dla chorych dzieci.

Justyna Czyż-Michowska - zaangażowana w pomoc bezdomnym zwierzętom, szuka dla nich schronienia. Nigdy się nie poddaje – walczy o każdego bezdomnego, porzuconego, chorego psa. Nigdy nie mówi „trzeba uśpić” – zawsze szuka ratunku. Potrafi zorganizować leczenie nawet zagranicą – ostatnio dla Łapki, suczki już nie najmłodszej, która przeszła operacje dwóch łap w klinice w Czechach.

Dorota Ignatiew - dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy. Szefuje lubelskiej scenie od 3-4 lat, dbając o wysoki artystyczny poziom teatru. Zaprasza do współpracy wybitnych reżyserów z całego kraju. Dzięki temu powstały tak znakomite spektakle jak : Hindełe, siostra sztukmistrza, Diabeł i tabliczka czekolady, Świętoszek, Trzy siostry i Wieczór Trzech Króli, co znaczy, że klasyka (Szekspir, Czechow, Molier) przeplata się z pozycjami współczesnymi, zadowalając różne gusta publiczności.

Paula Kurant - prezes Evotec. Spółka EVOTEC to polska firma, założona w 2012 roku, jako integrator innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Działalność firmy EVOTEC w całości skupia się na produkcji profesjonalnych pokrowców przeznaczonych dla robotów przemysłowych.

Sylwia Lasok - bardzo pozytywna, energiczna i kreatywna osoba, wokalistka i bębniarka, gra także na ukulele. W wolnym czasie dużo biega, a przy okazji organizuje spontaniczne akcje pomocy potrzebującym. Za to, że inni wpłacają pieniądze, ona robi zabawne rzeczy, np. bierze udział w ulicznym biegu w stroju dinozaura albo idzie w takim przebraniu na łyżwy.

dr hab. Katarzyna Smyk - pracuje w Zakładzie Kultury Polskiej Instytutu Kulturoznawstwa UMCS. Etnolingwistka, folklorystka, zajmuj się też tematyką sacrum i sakralizacja. Od 2017 roku jest też członkiem Rady Muzeum Wsi Lubelskiej. W zeszłym roku otrzymała medal "100 lat niepodległości Polski 1918–2018" od marszałka województwa lubelskiego. Niedawno została przewodniczącą Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Sylwia Stachyra - zwyciężczyni Top Chefa w 2018 roku. Gotowała u Gordona Ramseya w Londynie, pracowała jako prywatny kucharz na jachtach i w rezydencji, prowadziła też swoją restaurację. Pochodzi z Lublina, skończyła prawo na KUL.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak - nominacja za polityczną skuteczność m.in. w trakcie kampanii wyborczej prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, była rzeczniczką tej kampanii. Awansowała na zastępcę prezydenta Lublina. Odpowiada m.in. za sprawy kultury, sportu i partycypacji. Zaangażowana w działalność samorządową, prowadziła lekcje obywatelskie zapoznając dzieci i młodzież z pracą radnych i prezydenta. Uczestniczy w akacjach charytatywnych oraz wspiera przedsięwzięcia społeczne.

Jolanta Szala - lubelska projektantka, wielokrotnie nagradzana, ostatnio np. przez prezydenta Lublina. Jako jedyna marka modowa w Polsce otrzymała nagrodę Polish Businesswomen Awards. Jest właścicielką i główną projektantką marki JOSZ by Jola Szala skierowanej do kobiet i mężczyzn aktywnych ceniących wygodę i elegancję.

dr n. med. Monika Wójtowicz-Marzec - neonatolog, ordynator oddziału noworodkowego w SPSK1. Koordynatorka banku mleka kobiecego w SPSK1. To pierwsze takie miejsce na Lubelszczyźnie. Zaangażowana w szpitalne obchody Światowego Dnia Wcześniaka.

Maria Uchman - prezes zarządu Uchman i Partnerzy sp. z o. o. Spółka Doradztwa Podatkowego. Członkini rady nadzorczej Organizacji Pracodawców Lubelszczyzny „Lewiatan”. Autorka wielu specjalistycznych wykładów, szkoleń i wystąpień z zakresu prawa podatkowego. Posiada wieloletnią praktykę w korporacyjnym doradztwie podatkowym. Łączy kompetencje menedżerskie, znajomość finansów z prawem podatkowym. Doskonale zna realia biznesu, posiada wysokie umiejętności interpersonalne.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski