Uliczne telefony zmieniają swój wygląd

  Uliczne telefony zmieniają swój wygląd

  Kamil Krupa

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Stare budki telefoniczne odchodzą powoli do lamusa. Ich miejsce zajmą wiaty telefoniczne.
  Telekomunikacja Polska wymienia budki telefoniczne. Nowe są o wiele ładniejsze i nowocześniejsze. W większości punktów nowe wiaty już zastąpiły dotychczasowe budki, m.in. na ul. Zana, naprzeciwko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przy bibliotece Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego czy na skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Hempla. Niestety, ta ostatnia została już zniszczona przez wandali. Osłona ze szkła posypała się w drobny mak.

  - Założeniem przy projektowaniu półkabin Economy, sugerowanym przez architektów miejskich i konserwatorów zabytków, był ich uniwersalny charakter i wtapialność w otoczenie - mówi Izabella Szum z biura prasowego Telekomunikacji Polskiej.
  Zdaniem przedstawicieli operatora, ten cel został osiągnięty. W dodatku, po sygnałach od Związku Niewidomych i Niedowidzących, zadbano, aby wiaty nie stwarzały zagrożenia dla osób, które mają problemy ze wzrokiem. A to dlatego, że przezroczyste osłony wokół aparatów mogą być niezauważone przez niedowidzącego przechodnia. - Brakuje w Polsce przepisów, które nakładałyby obowiązek konsultowania się w tej sprawie na przykład ze związkiem niewidomych. Niemniej jednak, kiedy otrzymaliśmy pismo z Polskiego Związku Niewidomych i Niedowidzących, niezwłocznie przystąpiliśmy do wprowadzenia zmian - tłumaczy Izabella Szum. Krawędzie przezroczystych szyb będą pokryte pomarańczowymi listwami, które w dodatku przysłonią ostre krawędzie.

  Stare budki będą utylizowane, natomiast części ze starych automatów telefonicznych Telekomunikacja chce użyć jako części zamienne. - Likwidujemy głównie automaty starszego typu, konkretnie modele z 1997 r. - usłyszeliśmy w biurze prasowym Telekomunikacji Polskiej. Łącznie w Lublinie jest 421 automatów publicznych. Część z nich całkowicie zniknie z ulic Lublina, bo jak się okazało po przeprowadzeniu badań, korzysta z nich zbyt mało osób, aby ich utrzymanie było opłacalne. Nowych półkabin TP planuje zamontować 104.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo