Lubelskie lotnisko o jeden krok bliżej, budowa ma kosztować...

  Lubelskie lotnisko o jeden krok bliżej, budowa ma kosztować ok. 300 mln zł

  Artur Jurkowski

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  300 milionów złotych - tyle ma kosztować budowa lotniska w Świdniku. Wczoraj radni wojewódzcy zapoznali się z zaawansowaniem prac przy inwestycji.
  - Dotychczas padały różne kwoty: 200, 300 a nawet 600 mln zł. Oficjalnie wiemy, że mamy na ten cel 49 mln euro, czyli ok. 200 mln zł. Ile tak naprawdę będzie nas kosztować budowa lotniska? - dociekał Marek Michalik, wiceprzewodniczący sejmiku.

  - Założony koszt inwestycji to 300 mln zł. Chodzi o budynki i infrastrukturę. Do tej pory wydaliśmy 57 mln zł, tyle kosztowało kupno niezbędnych terenów - wylicza Grzegorz Muszyński, prezes spółki Port Lotniczy Lublin SA w Świdniku.


  Samorząd województwa ma już otwartą drogę do zmian planu zagospodarowania przestrzennego Lubelszczyzny. - Minister infrastruktury zgodził się na zmiany planu zagospodarowania przestrzennego województwa. Chodzi o lokalizację lotniska w Świdniku. Bez tego nie można by otworzyć procesu wykonawczego - poinformował wczoraj Bogdan Kawałko, dyr. Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego. - Cała procedura związana z uzyskaniem tych zmian została tym samym zakończona. Przypomnę, że wcześniej musieliśmy zgromadzić ok. 15 cząstkowych uzgodnień.

  Korekt w swoich uchwałach muszą teraz dokonać radni. Podobne procedury mają przeprowadzić jeszcze w kwietniu samorządy Wólki Lubelskiej, Mełgwi i Świdnika, czyli gmin, na terenach których powstanie obiekt.

  - Na przełomie 2009 i 2010 roku powinniśmy wejść na budowę. Inwestycja może być zakończona w ciągu dwóch lat, mamy nadzieję, że już w grudniu 2011 r. odleci ze Świdnika pierwszy samolot pasażerski - zapewniał Muszyński.

  Ze Świdnika będziemy mogli latać do całej Europy, możliwe będą też turystyczne połączenia z Tunezją, Egiptem. Aby lotnisko "wychodziło na swoje", co roku musi z niego korzystać co najmniej pół miliona pasażerów.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo