Prokurator bada wylot Łątki do USA

  Prokurator bada wylot Łątki do USA

  WIT

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Lubelscy prokuratorzy sprawdzą okoliczności amerykańskiej eskapady ratuszowych urzędników z Krzysztofem Łątką na czele. Śledczych interesuje czy w tym przypadku nie doszło do przestępstwa o charakterze korupcyjnym.
  - Po przeanalizowaniu materiałów prasowych na temat tego wyjazdu, prokurator Okręgowy podjął decyzję o wszczęciu postępowania wyjaśniającego - mówi Beata Syk - Jankowska.

  Sprawa będzie prowadzona w kierunku artykułu 228 kodeksu karnego - czyli przyjmowania korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną.

  Kurier napisał o tej eskapadzie jako pierwszy. Na początku marca Krzysztof Łątka - dyrektor departamentu sekretarza miasta Lublina i dwóch innych urzędników, poleciał do Nowego Jorku. Sponsorem wyjazdu była firma Oracle, z której produktów korzysta magistrat.

  Wyjazd Łątki od początku wzbudzał ogromne emocje. Urzędnik tłumaczył, że był bardzo potrzebny i korzyści z niego płynące odczują mieszkańcy Lublina. W świecie lubelskiej polityki eskapada wywołała ogromne poruszenie. - Czy to etyczne, że firma wygrywająca przetargi w ratuszu później funduje wyjazdy urzędnicze? - pytał na sesji rady miejskiej Zdzisław Drozd (PiS).

  Sprawą zainteresowała się także minister Julia Pitera, która odpowiada za walkę z korupcją. Minister ustaliła, że oprócz urzędników z Lublina do USA wybrali się także samorządowcy z kilku innych miast. Minister powiadomiła Prokuraturę Krajową o możliwości popełnienia przestępstwa.

  Po kilku tygodniach medialnej zawieruchy wokół wyjazdu ratuszowych urzędników do USA zareagował także Prokurator Okręgowy w Lublinie. Na jego polecenie sprawę ma zbadać Prokuratura Rejonowa Lublin - Północ.

  To już drugie postępowanie prokuratorskie, w którym przewija się nazwisko Łątki. Urzędnikiem interesują się także śledczy z Radomia. Sprawdzają czy Łątka nie złamał prawa zatajając przed fiskusem część swoich dochodów. Sprawa dotyczy finansowania kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej w 2005. Prokuratura uznała, że lubelski polityk przekazał czterem osobom wspierającym PO aż 84 tys. zł, aby wpłaciły je na konto komitetu.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo