Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelscy ornitolodzy śledzą wędrówki ptaków. Gadożer jest już na Saharze

Agnieszka Kasperska
Samica gadożera zwana pieszczotliwie Gadziną
Samica gadożera zwana pieszczotliwie Gadziną www.lto.org.pl
Co się dzieje z ptakami, które w obawie przed zimnem opuściły Lubelszczyznę? Ich wędrówkę można obserwować na facebookowym profilu oraz na stronie internetowej Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Chętnych na podglądanie tras przelotu ptaków nie brakuje.

Najdalej dofrunęła dorosła samica gadożera, zwana pieszczotliwie "Gadziną", która w tym roku nie doczekała się potomków i dlatego zdecydowała się opuścić Lubelszczyznę znacznie wcześniej niż zwykle.

- Po 19 dniach lotu i pokonaniu 4200 kilometrów, dotarła do Egiptu, by ruszyć dalej w głąb Sahary - podsumowują dotychczasową trasę przelotu członkowie Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego. - Jeśli w tym roku kieruje się na to samo zimowisko, przed nią jeszcze 2000 km.

"Gadzina" chłodu obawiać się nie musi, bo w miejscu, w którym przebywa, upały dochodzą do 29-30 stopni Celsjusza. A po co lublinianie podpatrują drogę ptaków?

- Miło tak podpatrywać ich trasę i podróżować razem z nimi palcem po mapie - mówi Agata Maliszek, która regularnie śledzi w internecie wędrówkę ptaków. - Zaczęłam od internetowego obserwowania ptaków w gniazdach. Patrzyłam, jak wykluwają się z jaj i dorastają. To trochę jak telenowela.

Później pani Agata dowiedziała się o tym, że dzięki nadajnikom przyczepionym do ptasich nóg, można śledzić także trasę ich lotu.

- To nieprawdopodobne, jak dalekie wędrówki pokonują ptaki w ciągu całego roku - mówi Agata Maliszek. - Mam nadzieję, że technika rozwinie się na tyle, że ptakom będzie można zakładać także niewielkie kamery internetowe.

Dziś ptakom nadajniki zakłada się za pomocą szelek z taśmy teflonowej. Zapewnia im to bezpieczeństwo i swobodę ruchów. Nadajniki Loggery GPS-GSM to niezwykle lekkie urządzenia. Ważą około 30 gramów i rejestrują pozycję geograficzną ptaka za pomocą satelitarnego systemu GPS, a zebrane dane przesyłają w oparciu o technologię używaną w klasycznej telefonii komórkowej GSM. Odczyt pozycji geograficznej przeprowadzany jest raz na godzinę.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski