18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie są tabliczki z nazwami ulic z czasów PRL "Ślad przeszłości" (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Marian Buczek był przedwojennym działaczek komunistycznym.
Marian Buczek był przedwojennym działaczek komunistycznym. Jacek Babicz
Rady Delegatów, Buczka, Dąbrowskiego - na kamienicach w centrum Lublina znajdziemy tabliczki z nieaktualnymi nazwami ulic, nadanymi w czasach PRL. Specjaliści są zgodni: - Nie niszczmy ich, bo to część naszej historii.

Na odcinku ul. Lubartowskiej znaleźliśmy dwie tabliczki z nazwą "Rady Delegatów". Jednej prawie nie widać, ponieważ została zamalowana przy odnawianiu elewacji. Druga jest mocno skorodowana i wisi na słowo honoru.
Z kolei na ul. Zamojskiej są dwie tabliczki przypominające, że kiedyś patronem tej ulicy był komunista Marian Buczek. 25 kwietnia 1991 roku radni przywrócili ulicy przedwojenną nazwę. - Mnie tabliczka "Buczka 14" wcale nie przeszkadza. Nawet zwraca uwagę, bo litery są wycięte w metalu w takim starym stylu - mówi Ewa Głazowska, współwłaścicielka sklepu z używaną odzieżą przy ul. Zamojskiej 14.

Gdzie jeszcze znaleźliśmy tabliczki ze starymi nazwami? Na bramie kamienicy przy ul. Niecałej 11 są nawet dwie - na obu jest nazwisko Jana Sławińskiego, uczestnika wojny domowej w Hiszpanii i oficera Armii Ludowej. Tabliczkę, która w przeciwieństwie do innych wygląda na odnowioną, odkryliśmy przy ul. Bernardyńskiej, nazwisko Jarosława Dąbrowskiego jest na niej świetnie widoczne. Bernardyńska była przemianowa na Dąbrowskiego w 1951 roku.

Większość tabliczek wisi na budynkach, które dopiero czekają na generalny remont. Pewnie dlatego nikt ich do tej pory nie zdjął.
- Musimy postawić sobie pytanie, ocalić je czy zniszczyć? Tabliczki są materialnym znakiem naszej przeszłości, dlatego zasługują na zachowanie - mówi miejski konserwator zabytków Hubert Mącik. - Na pewno trzeba zapytać o zdanie mieszkańców domów, na których wiszą tabliczki. Jeśli tam zostaną, to powinny być uzupełnione o komentarz - dodaje Mącik.

Marcin Skrzypek z Rady Kultury Przestrzeni mówi z kolei: - To jest relikt przeszłości i tak powinien być traktowany. Ale wpisanie tabliczek w obecny kontekst historyczny to już inna historia. Na pewno powinno się je odnowić: usunąć rdzę i zabezpieczyć.

Daniel Stelmasiewicz z Forum Rozwoju Lublina zwraca uwagę na jeszcze inny aspekt sprawy. - Dobrze, że są takie tabliczki, ale zastanawiam się, czy nie wprowadzają one w błąd osób szukających nowych adresów. Szczególnie spoza Lublina. Być może tabliczki z czasów PRL powinno się zdjąć i odnowione wyeksponować w jednym miejscu - zastanawia się Stelmasiewicz.

Hubert Mącik uważa, że temat powinien zostać poruszany w trwających właśnie rozmowach na temat stworzenia nowego systemu informacji miejskiej.

Szukamy tabliczek sprzed lat

Jeśli wiecie, gdzie w Lublinie są tabliczki z dawnymi nazwami ulic, piszcie: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski