Pokolenie JP II dało znak

  Pokolenie JP II dało znak

  Barbara Majewska

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Manifestacje i happeningi towarzyszyły wczorajszym obchodom czwartej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Młodzież prześcigała się w pomysłach, w jaki sposób w tym szczególnym dniu upamiętnić postać papieża Polaka.
  Była to okazja, by zamanifestować swoje poglądy i przypomnieć lublinianom naukę płynącą z papieskich kazań.

  Najpierw deptakiem prze-szły młode lublinianki solidaryzujące się z kubańskimi matkami, żonami, córkami i siostrami więźniów, którzy od Czarnej Wiosny 2003 roku są przetrzymywani w kubańskich więzieniach. Następnie rytmem bębnów przypomniano o problemie dzieci głodujących na Czarnym Lądzie.

  Trudną sytuację uchodźców w naszym regionie zobrazowano pochodem kobiet opatulonych chustami oraz mężczyzn z wędrownymi tobołkami.

  Dziecięcy zespół "Gwiazdy Czeczenii" pokazał piękno i specyfikę czeczeńskiego tańca. - Wykorzystaliśmy ten ważny dzień do tego, by zwrócić uwagę lublinian na cierpienie ludzi - przekonywała wczoraj Katarzyna Plewik z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie. - Chcieliśmy pokazać, że gdy część dzieci ma czas na zabawę i na naukę w szkole, wiele maluchów z Afryki czy z niektórych zakątków Azji musi ciężko pracować.

  Nie było wczoraj parafii w Lublinie, w której nie modlono by się podczas Mszy Świętej o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. Choć o wyniesieniu naszego papieża na ołtarze mówi się już od czterech lat, to termin beatyfikacji nie jest jeszcze znany.

  Młodzież oraz inni mieszkańcy Lublina wzięli udział w Papieskim Marszu Życia i Solidarności. Wyruszyli spod archikatedry, by przy pomniku Jana Pawła II na dziedzińcu KUL odmówić apel. Podczas marszu przypominano słowa papieża, który wzywał do solidarności z "człowiekiem, który cierpi i woła o człowieka".

  Wczorajsze uroczystości nie zakończyły obchodów rocznicy śmierci Jana Pawła II. Dziś główne wydarzenia odbędą się na Majdanku o godz. 19. Teren byłego obozu koncentracyjnego stanie się scenerią dla nabożeństwa drogi krzyżowej, do której teksty napisali swoim życiem sami więźniowie. W ten tradycyjny już sposób rozpoczną się obchody diecezjalnej edycji Światowego Dnia Młodzieży.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo