Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych w Lublinie: Więcej miejsc do parkowania, nowe oznakowanie

Artur Jurkowski, MS
Będą trzy dodatkowe linie między nekropoliami
Będą trzy dodatkowe linie między nekropoliami KL
Będzie można parkować przy ul. Głębokiej, ul. Dekutowskiego, a 1 i 2 listopada za darmo pojedziemy trzema specjalnymi "cmentarnymi" liniami autobusowymi - znamy już zmiany, jakie zostaną wprowadzone w okresie Wszystkich Świętych.

- Proponujemy, aby ci, którzy mogą, zostawili auta w garażach i przesiedli się do komunikacji miejskiej. Zostaną uruchomione trzy dodatkowe linie kursujące między lubelskimi cmentarzami. W dniach 1 i 2 listopada przejazd nimi będzie bezpłatny - poinformował we wtorek Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Zmiany w ruchu w rejonie nekropolii przy ul. Lipowej oraz na Majdanku będą wprowadzone już w czwartek. - Będą obowiązywały do niedzieli włącznie - zapowiedział Kazimierz Pidek, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów.

Największe zmiany w ruchu będą w rejonie cmentarza na Majdanku. Ulica Cmentarna zmieni się w drogę jednokierunkową. Będzie można nią dojechać do nekropolii. Wyjazd będzie możliwy tylko drogą gruntową (za punktem kamieniarskim).

Kierowcy dojadą nią do ronda Krupskiego. Nie będą mogli jednak skręcić w lewo w Drogę Męczenników Majdanka, pojadą tylko na wprost w ul. Dekutowskiego i dalej do al. Witosa.

Jeden pas jezdni ul. Dekutowskiego (w kierunku al. Witosa zmieni się w parking).

- Problemy z dojazdem do cmentarza i tak będą. Dlatego policja będzie kierować ruchem na Drodze Męczenników Majdanka na odcinku od ul. Lotniczej do cmentarza i przy samym wjeździe na nekropolię - dodał Pidek.

Zmiany w okolicach cmentarza przy ul. Lipowej mają doprowadzić przede wszystkim do wzrostu liczby miejsc parkingowych. M.in. auta będzie można zostawiać przy ul. Głębokiej, między ul. Narutowicza a Raabego.

1 listopada ma być czynny parking w centrum Plaza Lublin. - Będzie można na nim parkować za darmo - podkreślał Pidek. Nie będzie zmian w organizacji ruchu przy nekropolii przy ul. Unickiej. W okolicach cmentarza przy ul. Pszczelej zmiany będą obowiązywały tylko w dniu Wszystkich Świętych. Ul. Pszczela będzie drogą jednokierunkową na odcinku od torów kolejowych do ul. Kukułczej (przejazd tylko w stronę cmentarza).

Od czwartku na ulice wyjadą autobusy dwóch linii specjalnych kursujących między cmentarzami: 162 (Abramowicka- Majdanek) oraz 200 (dojedzie do Unickiej, Lipowej, Drogi Męczenników Majdanka).

1 listopada pojawi się jeszcze trzecia linia - 201 (Konopnica, Lipowa, Unicka).

***
Kwesta na Lipowej. Na odnowienie czeka osiem starych nagrobków

Wielkimi krokami zbliża się kwestowanie na rzecz odnowy pomników z cmentarza przy ul. Lipowej. Pieniądze będzie można wrzucić do puszek między 1 a 3 listopada.

Organizatorzy nadal czekają na wolontariuszy, którzy zechcą poświęcić swój czas na udział w XXVII Kweście Listopadowej. Czeka na nich około 60 puszek. Więcej informacji o zbiórce pod numerem telefonu 506 187 804.

Pan Mariusz Toporowski z Lublina we wtorek po raz pierwszy zgłosił się do udziału w kweście organizowanej przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina. - Zapisałem się, bo wydaje mi się, że tak trzeba - mówi nam pan Mariusz. I dodaje: - Jestem z Lublina, więc cmentarz przy Lipowej jest dla mnie ważny.

Z puszkami na nekropolii przy ul. Lipowej będą stali również uczniowie lubelskich szkół. Organizatorzy kwesty czekają także na zgłoszenia od znanych lublinian, bo to oni co roku zbierają najwięcej pieniędzy. Do wtorku zgłosili się miejscy radni: Piotr Dreher, Zbigniew Jurkowski i Wojciech Krakowski. Kwestować będą także rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, prorektor Politechniki Lubelskiej dr hab. Andrzej Wac-Włodarczyk oraz poseł Jacek Czerniak.

Cmentarz przy ul. Lipowej powstał w efekcie zarządzenia Komisji Policji Obojga Narodów z 18 lutego 1792 r. Wszystkie cmentarze przykościelne miały być wówczas przeniesione poza miasto. Dziś nekropolia zachwyca cennymi nagrobkami. Cmentarz jest znakiem historii i wielokulturowości Lu-blina, bo dzieli się na część katolicką, ewangelicką i prawosławną. Do każdej z nich prowadzi odrębna brama.

Na cmentarzu wojskowym leżą polegli w powstaniach narodowych, walkach z bolszewikami z 1920 roku, a także żołnierze, którzy ponieśli śmierć w czasie II wojny światowej.

Cmentarz od 1985 roku w całości wpisany jest do rejestru zabytków.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski