Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowatorska operacja w Lublinie: Lekarze wszczepili implant, który przywraca słuch

Artur Borkowski
Prof. Janusz Klatka, z procesorem w dłoniach, i dr Marek Zadrożniak wszczepili pacjentowi nowoczesny implant.
Prof. Janusz Klatka, z procesorem w dłoniach, i dr Marek Zadrożniak wszczepili pacjentowi nowoczesny implant. Jacek Babicz
We wtorek chirurdzy laryngolodzy z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie po raz pierwszy w naszym regionie wszczepili niesłyszącemu pacjentowi nowoczesny implant przywracający słyszenie. Lubelska Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego jest drugim ośrodkiem w Polsce, w którym dokonano takiej operacji.

Implant o długości 4 milimetrów został wwiercony w kość czaszki za uchem pacjenta po niewielkim cięciu na skórze. Gdy rana się się zagoi po operacji, co powinno nastąpić najpóźniej za trzy miesiące, chory otrzyma procesor dźwięku. To niewielkie urządzenie najnowszej generacji będzie rejestrowało odgłosy otoczenia, czyli wszystko to, co słyszymy: mowę, sygnał telefonu, muzykę, hałas. Procesor będzie połączony z implantem za pomocą specjalnego magnesu.

- Ten nowoczesny typ implantu, stosowany przy tzw. niedosłuchu przewodzeniowym, będzie całkowicie pokryty skórą, a przez to bezpieczny dla pacjenta, praktycznie eliminujący możliwość wystąpienia ewentualnych powikłań. Ważnym aspektem korzystania z implantów Baha Attract jest też łatwiejsze dla chorego utrzymywanie higieny osobistej. Po prostu nic nie sterczy mu za uchem - tłumaczy prof. Janusz Klatka, kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej UM.

Wtorkowa operacja trwała zaledwie kilkadziesiąt minut i jak twierdzi dr Marek Zadrożniak, jej współautor, była bezpieczna dla 43-letniego pacjenta. - Urodził się on z wadą wrodzoną ucha zewnętrznego i środkowego. Jedynym ratunkiem, żeby słyszał, było wszczepienie implantu, którego działanie opiera się na przewodnictwie kostnym - dodaje dr Zadrożniak.

Aktualnie w naszym regionie na wszczepienie implantu XXI wieku, który ma być refundowany przez NFZ, czeka kilkunastu chorych.

Więcej w piątkowym Magazynie
Opowiemy o urządzeniu, które w niewidoczny sposób łączy chorego człowieka z dźwiękami świata.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski