18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie plakaty: W Chatce Żaka rusza centrum dokumentacji

SH
Plakaty lublinianki Małgorzaty Rybickiej choć o różnej tematyce, są rozpoznawalne od pierwszego wejrzenia. Artystka interesuje się dadaizmem, kolażem, ilustracją książkową i animacją
Plakaty lublinianki Małgorzaty Rybickiej choć o różnej tematyce, są rozpoznawalne od pierwszego wejrzenia. Artystka interesuje się dadaizmem, kolażem, ilustracją książkową i animacją Wytwórnia projektów Graffish
Czy lubelskie plakaty wyróżniają się czymś szczególnym na tle innych miast? - Na pewno coraz częściej zdarzają się takie, które warto dostrzegać i gromadzić - nie ma wątpliwości Mieczysława Goś z ACK "Chatka Żaka". Dzisiaj o godz. 16.00 oficjalnie otwiera się Centrum Dokumentacji i Archiwizacji Plakatu Lubelskiego.

- Plakaty pełnią coraz większą rolę w Lublinie. Bardzo się cieszę, że powstało Biennale Plakatu, już działa konkurs Plakaton, a teraz miasto zdecydowało się wesprzeć nasz pomysł utworzenia centrum - mówi Mieczysława Goś.

Nowa placówka nie tylko zajmie się prowadzeniem archiwum, ale i organizowaniem warsztatów i wystaw. Na dobry początek swoje prace podarowali mistrzowie - Wiesław Rosocha i Lech Majewski. Potężną kolekcję plakatów filmowych od lat 70. przekazał Piotr Kotowski, rektor Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu i szef DKF "Bariera". Pokaźne zbiory zachowały się także z trzech poprzednich edycji Plakatonu, konkursu na najlepszy plakat kulturalny. Mieczysława Goś przyznaje, że chociaż po trzech latach funkcjonowania konkursu krajobraz lubelskich ulic nie zmienił się piorunująco, to sami twórcy zaczęli o wiele poważniej podchodzić do swojej pracy.

- Pamiętam, że podczas pierwszej edycji Plakatonu zdarzały się anonimy. Dzisiaj gdy idę ulicą, widzę, że każdy autor dba nie tylko o poziom, ale i o to, żeby pod swoim plakatem się podpisać - mówi.

Centrum będzie czymś w rodzaju bazy wiedzy na temat lubelskich plakacistów, którzy mogą się już pochwalić pewnym dorobkiem. Jako pierwsza z tego grona swe prace zaprezentuje młoda graficzka i plakacistka z Lublina Małgorzata Rybicka. Jej kury towarzyszące Jarmarkowi Jagiellońskiemu zna niemal każdy lublinianin. Także ona była autorką motywu graficznego, który towarzyszył walce naszego miasta o tytuł ESK 2016. Wystawę jej prac zobaczymy podczas oficjalnego otwarcia.

- Zależy nam na promowaniu twórców plakatów, ale także na edukacji odbiorców i różnych lubelskich instytucji w zakresie tego jak należy tworzyć plakaty - dodaje Mieczysława Goś.

Na wystawie zobaczymy także kilka prac niedawno zmarłego współtwórcy polskiej szkoły plakatu, Waldemara Świerzego. To on stworzył plakaty-ikony, jak ten zespołu Mazowsze czy słynny na cały świat cykl "Wielcy Ludzie Jazzu".

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski