Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stanislasdory

Sylwia Hejno
Jubileuszowy reprint księgi "Bank Polski. 1828-1928".
Jubileuszowy reprint księgi "Bank Polski. 1828-1928". Małgorzata Genca/Polska Kurier Lubelski
Chociaż pierwszy na polskich ziemiach bank został utworzony w 1828 r., grunt pod tę instytucje przygotował zmarły kilka lat wcześniej król Stanisław August Poniatowski. O reformatorskich działaniach króla Stasia, a później Władysława Grabskiego, opowie wystawa "Historia polskiej bankowości centralnej".

Ekspozycję przygotował we własnej siedzibie lubelski oddział Narodowego Banku Polskiego. Otwarcie w poniedziałek.

- Dzięki życzliwości lubelskich kolekcjonerów udało nam się zgromadzić wiele unikalnych numizmatów i dokumentów. Za przewodnika służyła nam przedwojenna księga "Bank Polski. 1828-1928", której reprint został właśnie wydany w bardzo pięknej edytorsko formie - mówi Ilona Skibińska-Fabrowska, dyrektorka Oddziału Okręgowego NBP w Lublinie.

Monety i banknoty prezentowane na wystawie przywołują historię polskiego pieniądza, począwszy od XVIII wieku, kiedy podjęto pierwsze próby reformowania finansów państwa. A te były w stanie krytycznym, po nieprzerwanym panowaniu Sasów na polskim tronie. Uzdrowienia publicznych finansów podjął się król Stanisław Poniatowski. Z czasów jego panowania pochodzą największe smaczki kolekcjonerskie na wystawie - oryginały pierwszych polskich pieniędzy papierowych z czasów insurekcji kościuszkowskiej z 1794 r. By wspomóc powstanie, król Staś kazał ponadto wybić nowe nominały złotych monet, które w nazwie miały królewskie imię: trzy dukaty zwane stanislasdorem oraz półtora dukata nazwanego pół-stanislasdorem.

- Prezentujemy także obligacje z okresu powstania styczniowego, monety i banknoty Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego oraz z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zbiory uzupełniają plansze informacyjne - mówi Ewa Waszkiewicz z NBP, kurator wystawy.

"Kiedy w 1821 r. ministrem skarbu w rządzie Królestwa Polskiego został książę Ksawery Drucki-Lubecki, używając swych talentów i wpływów, doprowadził do podpisania w styczniu 1828 roku przez cara Mikołaja I dekretu o utworzeniu banku. Bank Polski był jednym z pierwszych europejskich banków emisyjnych" - pisze Zbigniew Nestorowicz w katalogu do wystawy.

W 1886 r. władze carskie zlikwidowały Bank Polski. Odrodził się dopiero w niepodległej Polsce w 1924 r.

Ekspozycja będzie czynna do 6 maja, w dni robocze, w godz. od 8 do 13, wstęp wolny.- Zapraszamy szczególnie uczniów szkół ponadpodstawowych, dla których przygotowaliśmy specjalne warsztaty edukacyjne - zachęca kuratorka wystawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski