18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMCS obchodzi 70-lecie istnienia

prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS
Prof. Stanisław Michałowski: - Mam nadzieję, że artykuły w "Kurierze Lubelskim",  poświęcone naszemu uniwersytetowi, dla wielu z Państwa staną się źródłem  wiedzy o uczelni
Prof. Stanisław Michałowski: - Mam nadzieję, że artykuły w "Kurierze Lubelskim", poświęcone naszemu uniwersytetowi, dla wielu z Państwa staną się źródłem wiedzy o uczelni Wojciech Kornet
Trudno sobie wyobrazić współczesny Lublin bez uczelni wyższych. Świetnie to rozumieją władze miasta, bowiem akademickość została uznana za jeden z czterech priorytetowych obszarów rozwoju miasta w przyjętej w ubiegłym roku "Strategii rozwoju Lublina na lata 2013-2020". Zarazem trudno też sobie wyobrazić akademicki Lublin bez największej uczelni - Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, z charakterystycznym miasteczkiem akademickim, rektoratem dominującym nad miastem czy znaną praktycznie wszystkim mieszkańcom Chatką Żaka, kultowym miejscem spotkań kulturalno-artystycznych.

W tym roku uczelnia obchodzi 70-lecie swego istnienia. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej został powołany do życia 23 października 1944 r. - w bardzo trudnym okresie ostatnich miesięcy II wojny światowej. Jego organizacji podjął się prof. Henryk Raabe, który musiał zmierzyć się z licznymi trudnościami, między innymi brakiem bazy naukowo--dydaktycznej, i jednocześnie walczyć o autonomię uczelni. Jakże inny od obecnego był także planowany jej medyczno-przyrodniczy profil z wydziałami: Lekarskim, Przyrodniczym, Rolnym, Weterynaryjnym oraz Farmaceutycznym, które później dały początek dwu innym uczelniom lubelskim: Akademii Lekarskiej (obecnie Uniwersytet Medyczny) oraz Wyższej Szkole Rolniczej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy).

Przez dziesiątki lat funkcjonowania UMCS stale się rozwijał, między innymi dzięki temu, że kierowali nim ludzie oddani mu całym sercem, tacy jak rektorzy, profesorowie: Bogdan Dobrzański, Grzegorz Leopold Seidler czy Wiesław Skrzydło. Obecnie uniwersytet kształci studentów na jedenastu wydziałach, ponad pięćdziesięciu kierunkach studiów i przeszło dwustu specjalnościach. Zatrudnia liczącą prawie 1800 osób kadrę naukowo-dydaktyczną oraz dysponuje nowoczesną, stale rozbudowywaną i modernizowaną bazą dydaktyczną i badawczą, m.in. dzięki pozyskiwaniu dużych środków z Unii Europejskiej, czego wymownymi przykładami z ostatnich lat mogą być pomieszczenia: Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Instytutu Informatyki oraz Inkubatora Medialno-Artystycznego.

Miarą pozycji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej są sukcesy naszych naukowców. Dzięki nim uczelnia zasłynęła ze swoich szkół naukowych, między innymi Lubelskiej Szkoły Światłowodów, Lubelskiej Szkoły Adsorpcji czy Lubelskiej Szkoły Chromatografii. W ostatnich latach uczeni z UMCS opracowali przemysłową technologię produkcji mutanazy - unikatowego enzymu skutecznego w walce z próchnicą zębów, prowadzili przełomowe prace badawcze nad szczepionką przeciwko malarii, a także odkryli trzynastowieczne skarby z Czermna - Czerwienia.

Sukcesy odnoszą także doktoranci i młodzi naukowcy, którzy z powodzeniem biorą udział w programach "Diamentowy Grant", "Top 500 Innovatorów" czy prowadzą samodzielne projekty i staże dzięki programom "Preludium", "Etiuda" i "Fuga". Jednocześnie coraz szerzej wykorzystujemy posiadany kapitał naukowy we współpracy ze środowiskiem gospodarczym i biznesowym.

O renomie uczelni świadczy fakt, że ukończyło ją przeszło 210 tysięcy absolwentów, którzy wnieśli wielki wkład w rozwój gospodarczy, kulturalny i naukowy Lublina, Lubelszczyzny, całego naszego kraju i wielu innych państw. Wśród nich można wspomnieć chociażby ekonomistę i współtwórcę Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Lesława Pagę, posła Edwarda Wojtasa, olimpijczyka Andrzeja Sontaga, dziennikarza Hirka Wronę, założycielkę Fundacji Polsat Małgorzatę Żak, reżysera i aktora Andrzeja Rozhina czy artystę plastyka Jarosława Koziarę.

Z myślą o wszystkich naszych absolwentach, ale też i mieszkańcach Lublina organizujemy w tym roku cykl spotkań i imprez naukowych, kulturalnych i sportowych. Do najważniejszych wydarzeń roku jubileuszowego należeć będą: nadanie godności doktorów honoris causa, wielki zjazd absolwentów, Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich, wydanie publikacji poświęconych dziejom uczelni, prezentujących wspomnienia i dorobek naukowy pracowników czy też wydanie elektronicznego "Słownika Absolwentów UMCS". Niezwykle ważnym wydarzeniem będzie akcja "Absolwenci swojej Chatce", mająca na celu zebranie środków finansowych na wyremontowanie kultowej już sali widowiskowej w Chatce Żaka.

W plan obchodów jubileuszowych 70-lecia UMCS wpisuje się też cykl artykułów w "Kurierze Lubelskim", dzięki którym chcemy przybliżyć Czytelnikom historię i dzień dzisiejszy uniwersytetu oraz jego rolę w naszym mieście i regionie. Pokażemy ludzi, którzy go tworzyli i ugruntowywali jego pozycję w polskim i międzynarodowym środowisku uniwersyteckim, zwyczaje i tradycje uniwersyteckie, studencką kulturę i sport, sylwetki znanych absolwentów i ich wspomnienia z okresu studiów.

Mam nadzieję, że artykuły w "Kurierze Lubelskim" poświęcone naszemu uniwersytetowi dla wielu z Państwa staną się nie tylko źródłem wiedzy o uczelni, ale także okazją do wspaniałej sentymentalnej podróży w czasie, pełnej miłych wspomnień.

Życząc przyjemnej lektury, łączę wyrazy szacunku.

* styczeń - grudzień: akcja "Absolwenci swojej Chatce" (zbiórka funduszy na renowację sali widowiskowej ACK Chatka Żaka)
* luty - kwiecień: konkurs wiedzy o UMCS dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
* kwiecień - maj: "Dzień UMCS we Lwowie"
* maj: "Noc Uniwersytetów"
* 14 czerwca: I Zjazd Absolwentów UMCS. W programie m.in. piknik na terenie Targów Lublin SA i koncert zespołu Bajm
* 22 - 23 października: Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich w Muzeum Lubelskim na Zamku
* koncerty np. "Mistrz i Jego Uczniowie"

Historia UMCS

24 stycznia, w kolejnym z cyklu artykułów o UMCS, przedstawimy Państwu historię lubelskiej uczelni.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski