Kurier Lubelski » Opinie » Rząd Tuska zasługuje na ocenę trzy plus albo cztery minus

Rząd Tuska zasługuje na ocenę trzy plus albo cztery minus

Data dodania: 2009-11-20 08:08:17 ▪ Ostatnia aktualizacja: 2009-11-21 02:27:25

Polska

Kamil Durczok

8KomentarzyPrześlijDrukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka

Przez ostatni tydzień oceny rządowi Donalda Tuska wystawili wszyscy, samego premiera nie wyłączając. Średnio oscyluje między trzy plus a cztery minus. I do jej zawyżania przyczynia się podkreślana tak często obawa przed powrotem PiS-u do władzy.

Mamy więc festiwal ocen, które po części pokrywają się z sympatiami i antypatiami do politycznego matecznika rządu, czyli PO. Ciekawsze jeszcze od wystawiania kolejnej cenzurki wydaje się pytanie, co oceniane dwa lata wróżą na przyszłość, a wróżą przede wszystkim, niestety, niewiele.

Platforma szła do wyborów z workiem pełnym obietnic, bardziej lub mniej realnych. Wśród nich były naprawdę rewolucyjne i ambitne.
∨ Czytaj dalej
By wspomnieć tylko likwidację Senatu, obniżkę podatków, reformę finansów i służby zdrowia i naprawdę tanie państwo. Z tej toplisty kolejne pomysły zaczęły znikać niemal następnego dnia po wyborach. Niektóre z powodu sprzeciwu prezydenta, inne z powodu kryzysu, jeszcze inne z winy koalicjanta, jak likwidacja czy chociażby reforma KRUS-u. Były to przyczyny niezrozumiałe jak te, które doprowadziły do fiaska reformy mediów publicznych.

To, co zostało, imponująco nie wygląda. Choć wprowadzenie na powrót do polityki słów: normalność i przewidywalność, jest autentycznym sukcesem ekipy Tuska. Normalne i przewidywalne reakcje leżą u podstaw innych niekwestionowanych osiągnięć, jak walka z kryzysem, czy odbudowa pozycji Polski w Unii Europejskiej.

Tyle że polityka ostatniego dwudziestolecia dowodzi, że naprawdę ambitne projekty realizuje się na początku rządów. Potem kolejne gabinety grzęzną w szczegółach, tracą impet i zaczynają fazę administrowania. To, co jest najważniejszym wyzwaniem w drugiej połowie rządów, to emerytury i dług publiczny. Jakiekolwiek ruchy w tych kwestiach będą bolały.
Platforma szła do wyborów z workiem pełnym obietnic, bardziej lub mniej realnych. To, co z nich zostało, imponująco nie wygląda
Nikt nie jest tak naiwny, by sądzić, że walczącego o prezydenturę Donalda Tuska i kogokolwiek stojącego po nim na czele rządu stać będzie na ostre i odważne decyzje w obliczu dwóch kampanii wyborczych. Nawet jeśli, co dziś bardzo prawdopodobne, Tusk wygra prezydenturę, to zaraz po niej trzeba będzie bić się o drugą kadencję. Chyba że wariant przyspieszonych i jednoczesnych wyborów prezydenckich i parlamentarnych skróci ten czas bezruchu o rok.

Tak czy owak odważnych kroków i śmiałych decyzji przez dwanaście najbliższych miesięcy nie należy się spodziewać. To przekładane na język potoczny oznacza zmarnowany rok. Nie bardzo nas na to stać. Ta prawda przebija się do świadomości wyborców powoli, ale skutecznie. Część elektoratu oddała głos na Platformę Obywatelską, by odsunąć PiS. Ta część i w następnych wyborach zagłosuje tak samo, bo PiS się nie zmienia i dobrze wiadomo, jak dziś wyglądałyby ich nowe rządy.

Część wyborców zaufała jednak Platformie, bo wierzyła, że za cztery lata Polska będzie innym krajem i ta część może się okazać dla PO stracona. Warto, by drużyna Tuska zrozumiała, że to, co dziś uznaje za swój sukces, jest ledwie narzędziem do jego osiągnięcia.


Dodajesz jako: Gość

ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Zaloguj przez Facebook

tusk na 4 -, durczok i tvn na 6

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

cezarion (gość), 21.11.09, 14:23:49

ciekawe teza ślazaka Durczoka ,
2 lata zaniechań tego rządu to wina ; prezydenta,opozycji , kryzysu i nawet koalicjanta , jedyny rząd który przez dwa lata przeprowadzi~ł tylko 2 pełne ustawy.rekord lenistwa.

Za Prl rządy to byli tytani pracy do rządu Tuska.Jedynie TVN zasługuje na pełna 6 w porównaniu z PRL w propagandzie sukcesu , ten tekst jest jego przykładem.Durczok myśli , ze tylko czytają go wykształciuchy i tu się myli,których beznamiętnie oszukują ,bo się dają .Zamysł tego artykuliku jest jasny.
I druga teza Durczoka ten rząd jest popularny bo ludzie nadal boja się Pis-u , to ciekawe , czy naprawdę ten rzad nie ma innych powodów by byc popularny ,jeśli tak , to tym większy wstyd dla nich po 2 latach.

odpowiedzi (0)

skomentuj

On jeszcze nie zaskoczył

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Władysław (gość), 20.11.09, 21:44:51

Krytyka sprokurowana tak, aby była pochwałą. No cóż, mierny ale wierny.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Noty Knoty

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ZJeP (gość), 20.11.09, 20:59:25

ocena trzy minus chyba w skali do stu.
OECD oprócz wielu negatywnych ocen dla polskiego rządu na koniec dołożył lenistwo.Widać lepiej widać z dali.A takimi ocenami Durczok zasługuje na ksywę Głupczok

odpowiedzi (0)

skomentuj

brak skali

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Robson (gość), 20.11.09, 15:20:00

Gdyby to były rządy PISu to panu Kamilowi zabrakłoby zapewne skali ocen oczywiście na (-).Jednak to słuszne PO więc naciągamy,naciągamy aż się spociliśmy przy tym.

odpowiedzi (0)

skomentuj

NA ZŁOŚĆ DURCZOKOWI ODMROŻĘ SOBIE TUSKA!

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pryszczaty (gość), 20.11.09, 12:42:52

Uwierzyłem różnym Lisom i Durczokom i teraz widzę, że w wyborach oddałem swój głos na Platformę rzekomo "obywatelską" a tak naprawdę gangstersko-mafijną. Mohery miały jednak rację!

odpowiedzi (0)

skomentuj

No nie

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krasi (gość), 20.11.09, 11:10:03

Panie Kamilu, tak wysokie oceny - chyba tylko za dobry PR. Sam Pan widzi jak mało zrobiono przez te 2 lata. Obiecywać to każdy polityk średniego szczebla potrafi ... Poza tym czy aby Pana nie zastanawiało jak to jest z tymi sondażami ? Im więcej negatywów (afery, stocznie, nie dotrzymane obietnice) to w sondażach ani rusz ? Podpowiem coś Panu - niech Pan pójdzie tropem Pani Bobińskiej i jej męża - czy to nie zachęta do ...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Satyra prawdę ci powie

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jacek zarazek (gość), 20.11.09, 10:30:30

– Do k... nędzy kto mi właśnie teraz
wypuścił tego wirusa! Tak mi ze-
psuć rocznicę! Przecież ustaliliśmy,
żeby to było na wiosnę! – denerwo-
wał się premier Plusk.
– Ja... ja chciałam dobrze.... – roz-
płakała się minister Pokopacz.
– Buu! Wrzuciłam tylko jedną por-
cję w Pałacu Prezydenckim do do-
niczki z kwiatkami... Buu! Skąd mia-
łam wiedzieć, że Kaczor zawiezie
akurat ten chwast Juczszence...
Buu!
– Trzeba mu było nasypać do zupy!
– wrzasnął Janusz Palipies, które-
go rola w partii rosła z dnia na
dzień.
– A tego Smugi to kto nie dopilno-
wał! Przecież mówiłem, żeby nie
grać z Rumunią! Że miało być Peru!
Ja już z nimi wszystko rok temu
ustaliłem! Przyjechaliby, dali sobie
strzelić 7 bramek i jeszcze by mi
czapeczki przywieźli, bo stara mi
się już wytarła – premier powoli się
uspokajał. – No, ale dobrze, że przy-
najmniej tych Kanadyjczyków ogra-
liśmy. Jak ja byłem młodszy to też
tak jak Rybus umiałem uderzyć.
Pamiętam jak...
– Panie premierze a co z orędziem
do narodu? Którą wersję makijażu
dajemy: „Troska w oczach”,
„Uśmiech zwycięzcy” czy „Kocham
was wszystkich”? – dopytywał
rzecznik rządu.
– A jaki mam horoskop na dziś? Wal-
dek, co tam mądrość ludowa mówi?
– premier uśmiechnął się do współ-
koalicjanta Waldemara Kargula.
– Na świętego Anatola ludziom
z rządem dobra dola – rzucił szybko
zerkając w kalendarz agent Tomek,
przebrany za Waldemara Kargula.
– Donald ty się nie przejmuj orę-
dziem, tylko idź się zrelaksuj, po-
graj w piłkę, posłuchaj Dody i wy-
skocz na weekend na narty.
– A wiesz, że tym masz rację Wal-
dek?! Chyba tak właśnie zrobię. Bo
coś mnie tak łamie w kościach...
– Plusk przeciągnął się.
Agent Tomek się uśmiechnął.
Szczepionka zaczęła działać.
W końcu po tym jak go wyrzucili
z CBA musiał gdzieś dorabiać. A fir-
my farmaceutyczne dużo płacą za
przeprowadzenie testów na grupie
ochotników. I nie tylko ochotni-
ków...

odpowiedzi (0)

skomentuj

A my Kamilku stawiamy ci pałę!

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

KURATORIUM (gość), 20.11.09, 09:40:24

Pytasz za co? Za to, że od początku lansowałeś ten rząd pełen przekręciarzy i oszustów. Jak ci nie wstyd- masz się zgłosić jutro do dyrektora z rodzicami.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rozrywka

Kurier Lubelski

  • Czytaj nas na iPhone oraz iPad
  • Czytaj nas na Androidzie
  • Czytaj nas na pozostałych telefonach
  • Rozrywka NMEkstraklasa LiveZobacz inne aplikacje

Aktualne wydanie:

"Kurier Lubelski", czwartek 24.05.2012

Kup e-wydanie

Prenumerata:

Stanisław Ceniuk
tel. 81 446-28-05

Reklama:

Oddział Biuro Reklamy, Filia Lublin
ul. Krakowskie Przedmieście 10, 20-002 Lublin
tel. (81) 44-62-850, reklama@kurierlubelski.pl

Biuro reklamy, ogłoszeń i marketing: adresy, telefony, e-maile
Cenniki reklamy znajdują się TUTAJ

Dyrektor Biura Reklamy
Dariusz Topyła
tel. 81 446-28-10
d.topyla@kurierlubelski.pl

Zamów reklamę

Kontakt z redakcją:

Adres redakcji:
Polska Kurier Lubelski
Krakowskie Przedmieście 10, 20-002 Lublin
tel. 81 446-28-00, faks 81 446-28-30
redakcja@kurierlubelski.pl

Jesteś świadkiem ciekawych zdarzeń? Napisz do nas: online@kurierlubelski.pl

Redakcja Kuriera Lubelskiego: Telefony, e-maile

Napisz do nas

Zapisz się do Newslettera

Reklama

Reklama

Sonda

Jak się powiedzie reprezentacji Polski na Euro 2012?

Polskapresse sp. z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie KurierLubelski.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.