W Chełmie powstało hospicjum domowe

W Chełmie powstało hospicjum domowe

Jolanta Masiewicz

Kurier Lubelski

Kurier Lubelski

Osoby nieuleczalnie chore, wymagające opieki, a także członkowie ich rodzin mogą liczyć na pomoc. W Chełmie rozpoczyna działalność Zarząd Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego.
Dla rodziny choroba nowotworowa lub nieuleczalna kogoś bliskiego stanowi sytuację trudną, a bardzo często nawet kryzysową - mówi Krystyna Szpak-Lipińska, wiceprezes chełmskiego hospicjum.

Dlatego tak istotna jest działalność informacyjna gdzie i do kogo się udać, aby załatwić różne sprawy związane z tą nietypową sytuacją, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami własnymi oraz chorego członka rodziny, czy powiedzieć bliskiej osobie prawdę o jego chorobie, a jeśli tak, to w jaki sposób.
Jak wygląda umieranie i jak się do tego przygotować, czy można poradzić sobie w domu czy na czas umierania oddać "gdzieś" chorego. - To tylko kilka pytań obrazujących rozterki rodzin chorych - podkreśla Krystyna Szpak-Lipińska.

Dlatego też na początku, do momentu zarejestrowania Hospicjum, jego działalność będzie się opierała głównie na pomocy psychologicznej, duszpasterskiej, a także częściowo medycznej i pielęgniarskiej.

- Nasi wolontariusze pomogą wypełnić czas choremu, rozmawiając z nim, wykonując podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Zrobią też zakupy oraz pomogą w innych niefachowych czynnościach życiowych - dodaje Krystyna Szpak-Lipińska. - Będziemy pomagać wszystkim bez względu na wyznanie i status społeczny.

Aktualnie trwa jeszcze procedura rejestracyjna Stowarzyszenia w Sądzie Rejonowym w Lublinie.

- Oczekujemy nie tylko na osoby zainteresowane pomocą, ale także wolontariuszy: młodzież szkolną, studentów, osoby aktywne zawodowo oraz emerytów chcących konkretnie zaangażować się w pomoc drugiemu człowiekowi. Podczas dyżuru oczekujemy na kontakty zarówno osobiste jak i telefoniczne pod nr. tel. 82 565 69 44, kom. 506 153 341 - informuje Tadeusz Boniecki Prezes Stowarzyszenia Hospicjum Domowe. - Wszyscy możemy oddać cząstkę swojego człowieczeństwa ludziom doświadczonym ciężką chorobą lub utratą najbliższych.

Członkowie Zarządu Hospicjum będą pełnili dyżury w każdy wtorek w godzinach od 16 do 17 w tymczasowej siedzibie - budynku Medycznego Studium Zawodowego przy ul. Szpitalnej 50, tel.82 565-26-51. Dyżury rozpoczną się już od 24 listopada.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

O tym się mówi

Wideo