Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szlafroku do biblioteki, czyli czytelnictwo w szpitalu

Artur Borkowski
Od lewej: Jadwiga Skórska, Teresa Żalejko i Anna Czyż.
Od lewej: Jadwiga Skórska, Teresa Żalejko i Anna Czyż. Joanna Biegalska
Dwanaście tysięcy książek i trzy bibliotekarki, które co miesiąc powiększają imponujący katalog o trzydzieści nowych egzemplarzy. Ostatnio największym powodzeniem u czytelników - pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie cieszą się dwa tytuły: "Dom nad rozlewiskiem" Małgorzaty Kalicińskiej i "Bez pożegnania" Barbary Rybałtowskiej oraz, niezmiennie, kryminały Marka Krajewskiego.

- Staramy się kupować pozycje, o które proszą nasi czytelnicy - mówi Teresa Żalejko, kierowniczka filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. - Panowie preferują tematykę związaną z II wojną światową i polityką, panie wybierają obyczaj, biografie, pamiętniki, książki podróżnicze.

- Chorzy, którzy mogą chodzić, zaglądają do nas zaraz po godz. 10, gdy tylko otworzymy drzwi biblioteki. Pytają o nowości, recenzują przeczytane tytuły, niektórzy mówią, że dzięki wypożyczonym książkom czas im się tak bardzo nie dłuży, łatwiej pokonują swoje niedomagania - dodaje bibliotekarka Jadwiga Skórska.

- Nasza filia ma specyficzny charakter, odróżniający ją zdecydowanie od tzw. miejskich placówek. Podczas pobytu w szpitalu, który czasami trwa bardzo długo, pacjenci zaprzyjaźniają się z nami, a potem, kiedy już opuszczą oddział, często wracają na Kraśnicką - opowiada Anna Czyż. - Stały kontakt z biblioteką utrzymują nie tylko mieszkańcy Lublina, ale choćby Świdnika.

Dwa razy w tygodniu moje rozmówczynie pakują książki na wózek i rozpoczynają objazd "Wyszyńskiego". Najwięcej czytelników mają na rehabilitacji i ginekologii. Na tych oddziałach pacjenci leżą najdłużej. Dużo kolorowej literatury trafia też na pediatrię. Wielu rodziców czyta swoim dzieciom.

Pod "czwórkę" przychodzą nie tylko czytelnicy w szlafrokach i pidżamach. - Czy w naszej bibliotece jest ten tytuł? - pytają także lekarze, pielęgniarki, osoby odwiedzające chorych, mieszkańcy okolicznych osiedli. Biblioteka w WSzS stała się nietypowym centrum kultury, odkąd panie Teresa, Jadwiga i Anna zaczęły oferować zainteresowanym coś więcej niż tylko książki i prasę.

- Postanowiłyśmy zapraszać do biblioteki ludzi, którzy robią ciekawe rzeczy: piszą wiersze, recytują poezję, malują obrazy - wylicza Jadwiga Skórska.

- Wymyśliłyśmy cykl spotkań, wieczorków autorskich pod wspólnym hasłem "Życie zaczyna się po czterdziestce" - wspomina Anna Czyż. - Na pierwszy ogień poszła pani Aldona Miłkowska, która w domowym zaciszu pisze wiersze, jak mówi, z potrzeby serca. Na spotkanie z poetką przyszli: jej rodzina, przyjaciele, ale również wielu pacjentów i pracowników szpitala. Była herbata, ciasto własnej roboty i dużo wzruszeń.
Gościem biblioteki w szpitalu była m.in. malarka Barbara Pawlak-Psujek i nauczycielka jogi Magdalena Mroczkowska. Swoje rysunki pokazywała Małgorzata Skałbani, batiki Anna Maria Kozłowska, a kartki świąteczne Barbara Tokarska i Beata Wijatkowska. W salonie artystycznym przy al. Kraśnickiej, nazwa z pewnością nie na wyrost, w "Wędrownych spotkaniach z opowieścią" uczestniczyli Witold Dąbrowski i Joanna Zętar z Teatru NN, wiele par oczu zachwyciły grafiki Ukrainki Ołemy Hajdamaki, fotografie Jacka Zaima, a uszu opowieści - gawędy pisarzy Marty Fox i Bohdana Królikowskiego.

W filii MBP odbywają się porady kosmetyczne, krawiectwa artystycznego. Bibliotekarki myślą już o spotkaniu opłatkowym. Dlaczego to robią?

- Bo mamy wyjątkowych odbiorców naszych działań - twierdzi Anna Czyż.

- Po prostu lubimy dawać - deklaruje Jadwiga Skórska.

- Moje koleżanki są zapalonymi bibliotekarkami, którym wydawanie książek już dawno przestało wystarczać, by móc realizować się w zawodzie - uważa Teresa Żalejko.

Biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku, w godz. 10 - 15. Jej gospodynie zapraszają wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać książki, ale przede wszystkim nie potrafią się nudzić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski