Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikatowy bunkier nie do zdobycia?

Joanna Biegalska
Schron zachował się w dobrym stanie i mógłby się stać atrakcją turystyczną
Schron zachował się w dobrym stanie i mógłby się stać atrakcją turystyczną Wieńczysław Kowalski
Przy drodze z Gościeradowa do Salomona, tuż obok cmentarza, wznosi się prawie nietknięty zębem czasu poniemiecki schron bojowy typu Regelbau 514. Jakby żywcem przeniesiony z Wału Pomorskiego. Problem w tym, że obiekt stoi na prywatnej działce, a jej właścicielowi nie podoba się, że wycieczki zadeptują mu pole.

Pewne jest, że schron jest unikalny. - Niewiele takich obiektów ocalało na terenie Polski, można je policzyć na palcach jednej ręki - potwierdza Wieńczysław Kowalski, miłośnik i znawca historii, który na schron pod Gościeradowem trafił przypadkiem.

Zachowanie obiektu w dobrym stanie leży w interesie Urzędu Gminy Gościeradów. Jednak wójt Jan Filipczak bezradnie rozkłada ręce. - Bunkier znajduje się na działce prywatnej i nie mamy tam prawa wstępu. Właściciel nie jest zainteresowany dzierżawą terenu. Wielokrotnie podejmowaliśmy próby rozmów na ten temat.

Brak porozumienia z właścicielem działki potwierdza również Mariusz Szczepanik, przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Gościeradowa. - Obiekt znajduje się w całości na terenie prywatnym, to bardzo utrudnia sprawę. Właściciel uniemożliwia wycieczkom jego zwiedzanie. Bunkier nie jest jeszcze wpisany do rejestru zabytków, ale nosimy się z zamiarem zarejestrowania go. Z chwilą, kiedy obejmie nad nim opiekę konserwator zabytków, zmienią się uwarunkowania prawne. Umożliwią one, że w należyty sposób będziemy się mogli zająć tym obiektem i udostępnić go zwiedzającym - przyznaje Mariusz Szczepanik.

Pan Tadeusz, do którego należy teren z bunkrem, ma inne zdanie. - Nie mam nic przeciwko udostępnieniu schronu - zapewnia rolnik. - Gmina miała ode mnie odkupić drogę, żeby wybudować dojazd dla autokarów. Na obietnicach się skończyło. Denerwuje mnie, że dzieciaki wysiadające z autokarów biegają po polu i niszczą mi uprawy. Można się porozumieć, ale uważam, że krok w tym kierunku powinny wykonać władze gminy. Czekam na propozycje.

Historia schronów Regelbau 514

Wokół Annopola - na linii Księżpol, Gościeradów, Mniszek - w latach 1940-1941 Niemcy wznosili betonowe umocnienia. Zabezpieczały one przeprawę przez Wisłę. Wszystkie zostały wysadzone przez sowieckich i polskich saperów w czasie działań wojennych lub w kilka lat po jej zakończeniu. Ten pod Gościeradowem to unikat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski