Powiat stawia na basen w Rykach, ale zadba też o drogi

Powiat stawia na basen w Rykach, ale zadba też o drogi

Hanna Bednarzewska

Kurier Lubelski

Kurier Lubelski

Jest już gotowa koncepcja budowy pływalni w Rykach. W jej skład wejdzie m.in. basen o wymiarach 25 x 12,5 m oraz drugi do nauki pływania, brodzik, a także zjeżdżalnia o długości 90 m. Koszt budowy kompleksu szacuje się na 16,6 mln zł. Na realizację przedsięwzięcia powiat chce pozyskać dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego i wszystko wskazuje na to, że te starania się powiodą.
Projekt budowy pływalni w Rykach otrzymał maksymalną liczbę punktów i na 148 zgłoszonych do konkurs projektów zajął pierwsze miejsce na liście rankingowej RPOWL. - Nie będzie to potężny obiekt, którego utrzymanie przekraczałoby nasze możliwości. Został tak zaprojektowany, by w pełni zabezpieczać potrzeby mieszkańców, przy jak najmniejszej ge- neracji kosztów utrzymania i użytkowania - zapewnia starosta Leszek Filipek.

Obecnie w pow. ryckim nie ma basenu dostępnego dla mieszkańców. Najbliższe ogólnodostępne pływalnie są w Puławach i Kozienicach. Większość szkół organizuje wyjazdy dla uczniów na pływalnie do tych miast. Chętnych jest zawsze bardzo dużo.

- Wielu osobom koncepcja budowy pływalni nie do końca się podobała, bo nie jest to przedsięwzięcie, które przeło-ży się na materialne korzyści. Chcemy poprawić kondycję fizyczną i zdrowotną mieszkańców powiatu - mówi starosta.

Pomysł budowy basenu na terenie powiatu nie jest nowy. Takie zamierzenia pojawiły się już kilka lat temu w gminie Ryki. Podobne plany miała też gmina Dęblin, jednak dopiero projekt powiatu ma szanse się urzeczywistnić.

Koszty utrzymania pływalni będą niewielkie. - Chcemy, by basen był ogrzewany z nadwyżek ciepła produkowanych przez Spółdzielnię Mleczarską w Rykach. Ich pozyskanie w znacznym stopniu obniżyłoby koszty jej funkcjonowania - mówi starosta.

Szacuje się, że na budowę pływalni potrzeba około 16,6 mln zł, z czego ponad 13,2 mln zł to środki unijne. Po ogłoszeniu listy rankingowej pojawiły się głosy, że tak duże dotacje zewnętrzne powiat powinien przeznaczyć na inne przedsięwzięcia niż budowa pływalni.

- Takiej możliwości nie ma. Są to środki, które pochodzą z puli unijnej, przeznaczonej właśnie na budowę infrastruktury szkolnej lub sportowej - wyjaśnia Filipek. - Jeśli nie wykorzystamy pieniędzy na budowę basenu, to one przepadną.

Starosta zapewnia, że budowa pływalni nie spowoduje, iż na inne przedsięwzięcia zabraknie pieniędzy, a już na pewno nie na modernizacje dróg w powiecie. W tym roku będą prowadzone dwie duże inwestycje drogowe. Chodzi o przebudowę dróg powiatowych na terenie gmin Nowodwór, Ułęż, Ryki i Stężyca, na którą również samorząd pozyskał dotację w kwocie 2,7 mln zł z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Całkowity koszt inwestycji to 5,4 mln zł. W tym roku powiat będzie realizował projekt przebudowy dróg powiatowych od drogi krajowej nr 17 przez ul. Przemysłową i Julin w Rykach, do drogi krajowej nr 48 przez ul. Lipową i Konopnickiej w Dęblinie. Na ten cel pozyskano ponad 5,4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 9,2 mln zł.

Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Basen (godziny i płatności)

Natalia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

Słuchajcie , jestem z Ryk , ale nie wiem ile płaci się za godzinę pływania i za bilet ulgowy . Czy ktoś kto oczywiście wie mógłby mi napisać rozpiskę ile się płaci za ulgowy na godz i dla dorosłego...rozwiń całość

Słuchajcie , jestem z Ryk , ale nie wiem ile płaci się za godzinę pływania i za bilet ulgowy . Czy ktoś kto oczywiście wie mógłby mi napisać rozpiskę ile się płaci za ulgowy na godz i dla dorosłego na godz .?
...Z góry i z Ryk dziękuje...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czy basen jest już czynny???

XD (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 20

....

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Basen w Ryach

Madzia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 20 / 15

Czy te baseny w Rykach są już zbudowane czy nie.?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Basen w Ryach

sssssssssssss (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 21

tak

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
sztuczne skały w technologi Copsa www.petreo.eu, www.artsystemdeco.com

MF (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 44 / 28

to jest super technologia, a skały wygladaja jak naturalne!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
sztuczne skały

sztuczna skała (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 35 / 33

na każdym basenie byłoby warto zainstalować sztuczne skały i sztuczne plaże www.felsdekor.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

O tym się mówi

Wideo