Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc - czas jaj, żuru i babek. Świąteczne przepisy

Redakcja
Świąteczne stoły  zawsze uginają się od mięsiwa i wędlin
Świąteczne stoły zawsze uginają się od mięsiwa i wędlin
Żurek, barszcz, jajka, biała kiełbasa, pasztety, schaby, baby i mazurki pyszniące się kolorowo na stołach oznaczają jedno - nadszedł czas Wielkanocy.

Zdaniem smakoszy, królową tych świąt jest biała kiełbasa. W wielu domach towarzyszy jej wielkanocny żurek, pieczywo i chrzan.

- Ale biała kiełbasa idealnie pasuje również do barszczu białego, jak i zupy chrzanowej - przypomina Jadwiga Piotrowicz, nauczycielka gastronomii. - Na Podlasiu podaje się ją z marchwią , cebulą, ziemniakami i kiszoną kapustą. Na Kujawach z sosem sporządzonym na kiełbasianym wywarze, z dodatkiem chrzanu i śmietany. Na Mazurach białą kiełbasę gotuje się w piwie.

Mistrz kuchni, szef Małopolskiego Stowarzyszenia kucharzy i miłośnik potraw regionalnych Zbigniew Kurletto na pytanie, co powinno znaleźć się na świątecznym stole, jednym tchem wylicza. - Tylko kaczki i gęsi, nasze polskie, z naszych hodowli, którymi zajadają się nasi sąsiedzi Niemcy i reszta państw UE - zachęca.

Wątróbki z drobiu, gęsi tłuszcz - to, jego zdaniem, samo zdrowie, a rosół z kaczki to specjał z kuchni staropolskiej.- Dlaczego nie zaskoczyć gości na Wielkanoc tą wspaniałą potrawą? - pyta.

Inna propozycja mistrza to kaczka z morelami. Składniki:
Kaczka około 1,5 kg. Natka pietruszki, 3 marchewki, cytryna , cebula, seler naciowy, sól, pieprz, 0,5 kg moreli z puszki, 4 łyżki dżemu morelowego, 1 łyżka musztardy, 3 łyżki cukru, 50 ml brandy, listki szałwi, szczypta imbiru i kolendry. - Przygotowujemy sos, miksujemy morele z cukrem, musztardą i dżemem - zdradza Kurletto. - Dodajemy dwie łyżeczki soku z cytryny, imbir i kolendrę. Po zagotowaniu dolewamy brandy i zagotowujemy. Sos odstawiamy i przygotowujemy kaczkę. Umytą i osuszoną solimy , pieprzymy, a następnie faszerujemy rozdrobnioną marchewką, selerem, cebulą i cytryną. Kaczkę wkładamy do rozgrzanego piekarnika (220 C.) i pieczemy w brytfannie przez 45 min, po czym nakłuwamy , zmniejszamy temperaturę do 180 C. i pieczemy jeszcze godzinę. Gotową kaczkę dekorujemy bazylią i owocem granatu. Sos podajemy osobno w sosjerce.

Na 2. stronie znajdziesz więcej świątecznych przepisów.

Smaczne kaczuszki z jajek

Przepis pani Zofii Harasim z Kościerzyny

Składniki:
4 jaja, 20 dag pieczarek, szczypior, łyżeczka musztardy, ser biały, marchewka lub papryka, sałata, majonez, pieprz w ziarenkach, sól, pieprz mielony, wykałaczki.
Wykonanie:
Jajka ugotować na twardo, przekroić na pół, wyjąć żółtka. Następnie podsmażyć drobno pokrojone pieczarki i wystudzić. Pokroić szczypior. Żółtka rozdrobnić, wymieszać z pieczarkami i szczypiorem, dodać musztardę (sól i pieprz do smaku). Rozłożyć liście sałaty na talerzu. Nadziewać białka, układać je na sałacie. Wbić po jednej wykałaczce w każde jajko. Z białego sera uformować główki, z marchewki lub papryki wyciąć dzioby, z ziarenek pieprzu oczy. Położyć na jajka trochę majonezu. Skrzydełka zrobić z natki pietruszki.

Baba drożdżowa wielkanocna z Dysa

Receptura pań Krystyny Skrzypek i Jadwigi Studzińskiej

Składniki:
5 szklanek mąki, 1,5 szkl. śmietanki, 100 g drożdży, 8 żółtek, 250 g masła, szklanka cukru, łyżeczka soli, cukier waniliowy, po pół szklanki rodzynek, migdałów i kand. skórki pomarańczowej.
Wykonanie:
Przygotować rozczyn. Żółtka z cukrem utrzeć do białości i wylać do utartego masła. Do wyrośniętego rozczynu dodać masę żółtkową i bakalie . Wsypać sól, resztę mąki i cukier waniliowy. Ciasto wyrobić i odstawić na 60-80 min, po czym przegnieść je i jeszcze raz pozostawić do wyrośnięcia. Wysmarować masłem formę, napełnić ciastem do 1/3 wysok. i pozostawić na ok. 70 min do wyrośnięcia. Piec 60-70 minut w temp. 200-200 stopni. Po ostygnięciu oblać warstwą lukru i ozdobić bakaliami.

Pyszny żur z jajkiem na żytnim zakwasie

Przepis pani Barbary Wichrowskiej z Piekła

Składniki:
4 laski surowej, białej kiełbasy, 4 jajka, włoszczyzna (bez kapusty), 4 l wody, zakwas z mąki pszenno-żytniej lub żytniej, 2 ząbki czosnku, ziele angielskie, listek laurowy, skórka chleba razowego, sól, pieprz, majeranek, chrzan, ocet.
Zakwas:
Ok. 10 łyżek mąki żytniej wsypujemy do naczynia i zalewamy 375 ml ciepłej wody. Dodajemy dwa ząbki czosnku, kilka ziarenek ziela angielskiego i listek laurowy. Przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w ciemne miejsce. Można dodać skórkę chleba razowego.
Wykonanie:
Przygotowujemy wywar z włoszczyzny. Gdy warzywa zmiękną, wlewamy zakwas. Doprawiamy. Podajemy z kiełbasą i jajem.

Smakowity mazurek czekoladowy

Receptura pani Jadwigi Piotrowicz

Składniki:
250 g mąki pszennej krupczatki, 150 g masła, 120 g cukru pudru, 2 żółtka,
szczypta soli. Na masę czekoladową:
250 g cukru, 250 g czekolady, 100 g mąki pszennej, 150 g orzechów laskowych,
100 g rodzynek, 50 g migdałów.
Wykonanie:
Mąkę przesiać, na stolnicy połączyć z cukrem, solą, i masłem. Dodać żółtka, szybko zagnieść ciasto, odstawić na 2 godziny do schłodzenia. Rozłożyć na natłuszczonej blaszce i lekko podpiec. (15 min. w 200 C ). Jajka utrzeć z cukrem na pulchną masę. Dodać rozpuszczoną czekoladę oraz mąkę, dobrze wymieszać. Połączyć z rodzynkami i grubo pokrojonymi orzechami. Rozłożyć na podpieczonym cieście, udekorować migdałami i orzechami , piec ok. 25 min. w temp. 180 C.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski