Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrystus Zmartwychwstały w Lublinie (zdjęcia)

SH
W kościele akademickim KUL; Figura w  Muzeum Archidiecezjalnym w Wieży Trynitarskiej; Ołtarz w kościele św. Wojciecha na Podwalu
W kościele akademickim KUL; Figura w Muzeum Archidiecezjalnym w Wieży Trynitarskiej; Ołtarz w kościele św. Wojciecha na Podwalu Kamil Kudyba, Małgorzata Genca, Jacek Babicz

Chrystus Zmartwychwstały, unoszący się nad ołtarzem, stał się niemal znakiem rozpoznawczym kościoła akademickiego przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Autorem przedstawienia wykutego w patynowanej blasze jest Jerzy Jarnuszkiewicz. To on jest również autorem rzeźby przedstawiającej Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego na dziedzińcu KUL. Jarnuszkiewicz jeszcze jako student zaprojektował pomnik "Dziecko-bohater". Został potem wykorzystany do słynnej rzeźby "Małego Powstańca" na warszawskim barbakanie. Zmartwychwstały Chrystus Jarnuszkiewicza jest pełen boskiego dostojeństwa.

W czasie zwiedzania Wieży Trynitarskiej możemy natrafić na całą kolekcję liturgicznych figurek Chrystusa Zmartwychwstałego. Mają wartość zabytkową i datują się na XVIII-XIX wiek. Najbliżej nieba, niemal na samym szczycie wieży, w towarzystwie aniołów, do ściany jest przytwierdzonych siedem niewielkich rzeźb Zbawiciela. Pochodzą z różnych miejscowości - Zagłoby, Puław-Wostowic, czy Szczebrzeszyna. Poszczególne przedstawienia różnią się między sobą. Raz Chrystus triumfuje, innym razem jest przedstawiony jako ten, który wybacza. Twórcy często podkreślali także jego zwycięstwo nad śmiercią, umieszczając mu pod stopą czaszkę.

W późnorenesansowym kościele pod wezwaniem św. Wojciecha na Podwalu znajdują się prawdziwe skarby. To trzy ołtarze przeniesione w latach pięćdziesiątych z kaplicy zamkowej św. Trójcy. Ołtarz główny zdobi scena Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pędzla S. Janowickiego (na dwóch bocznych ukazany jest św. Antoni i scena krzyżowania Jezusa). Cały ołtarz datuje się na przełom XVI/XVII wieku. W bocznych medalionach odnajdujemy poszczególne tajemnice różańca. Jeden z nich przedstawia zmartwychwstałego Chrystusa. Znajduje się na samej górze ołtarza. Jezus ukazany jest w powiewającej szacie na tle nieba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski