Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy: W rodzinnym gronie wybornie smakuje świąteczne śniadanie

Danuta Górszczyk
Na suto zastawionym stole wielkanocnym królują różne wypieki, ale nie może zabraknąć babki
Na suto zastawionym stole wielkanocnym królują różne wypieki, ale nie może zabraknąć babki Andrzej Szozda
Idealnie przygotowane śniadanie wielkanocne jest nie lada wyzwaniem dla każdej gospodyni. Dlatego warto już teraz zastanowić się, co podamy na stół - pisze Danuta Górszczyk.

Ścisły post, który obowiązuje nas przed świętami, powoduje, że wielkanocne śniadanie kojarzy się nam niezwykle smakowicie. Pachnące szynki, wędzone kiełbasy, faszerowane jajka, liczne wypieki nie pozwalają nam na pozostanie obojętnymi wobec tych zapachów.A stół - zgodnie z tradycją nakryty białym obrusem, udekorowany gałązkami świeżego bukszpanu i żonkilami - od wczesnych godzin rannych ugina się od przygotowanych z ogromnym pietyzmem potraw.

Wielkanocny stół ze święconką

Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole obok święconego? Swoje miejsce mają tutaj wszelakiego rodzaju pasztety, ćwikła oraz chrzan. Te ostatnie są niezastąpionymi dodatkami do jajecznych oraz mięsnych potraw.

Jajka są nie tylko symbolem Świąt Wielkanocnych, ale niezwykle smacznym przysmakiem, a pomalowane - wspaniałym elementem dekoracyjnym stołu. Na co dzień nie jemy ich za dużo, a przynajmniej nie powinniśmy, ale na wielkanocnym stole nie może ich zabraknąć. Jajka możemy podawać w wielu odsłonach. Mogą być z majonezem, w sosie tatarskim, z chrzanem, faszerowane na tysiące różnych sposobów. Możemy je wykorzystać do sałatek czy past jajecznych.

Biały barszcz z białą kiełbasą

W polskiej tradycji do śniadania wielkanocnego zasiadamy po powrocie z rezurekcji. Zanim zaczniemy pałaszowanie smakołyków, pamiętajmy o podzieleniu się jajkiem i złożeniu sobie życzeń. W wielu polskich domach tradycyjną potrawą spożywaną podczas wielkanocnego śniadania jest żurek lub barszcz biały przygotowywany na zakwasie oraz gotowana bądź pieczona biała kiełbasa i śledzie.

Jednak w większości domów świąteczne śniadanie to głównie zimne potrawy, w tym ryby czy wędliny w galarecie. Nie powinno zabraknąć także bab oraz mazurków, które są najpopularniejszymi ciastami Wielkanocy.

Czas na rozmowy i jedzenie

Dla wielu z nas najważniejsze jednak są nie tyle potrawy, co czas spędzony z najbliższymi, kiedy cała rodzina może zasiąść przy wspólnym stole i porozmawiać. Zwłaszcza, że tak mało mamy teraz czasu dla siebie. Warto go więc poświęcić najbliższym.

Dlatego radzimy, by potrawy na wielkanocny stół przygotować wcześniej. Zwłaszcza, że wiele z nich - jak chrzan, ćwikła czy pasztet, a nawet mięsa - lepiej smakuje, gdy przygotujemy je z wyprzedzeniem. A i ciastom nic nie będzie, gdy upieczemy je wcześniej.

Wielkanocne przepisy

Barszcz biały wielkanocny

Składniki: * 2 litry wywaru z wędzonki, * zakwas do smaku (ukiszony z żytniej razowej mąki), * sól, * 1 ząbek czosnku, * 1 listek laurowy, * szczypta majeranku, * 2-3 ziarna ziela angielskiego, * 2 łyżki świeżo startego chrzanu, * 15 dag śmietany, * 25 dag białej kiełbasy lub innej, * 2 jajka

Przygotowanie: * Jajka ugotować na twardo. Kiełbasę pogotować chwilę we wrzątku. Do wywaru z wędzonki dodać do smaku zakwas i przyprawy, zagotować. Zdjąć z ognia i wlać śmietanę rozprowadzoną w kilku łyżkach gorącej zupy. Wymieszać. Barszcz podawać z cząstkami jajka i kawałkami kiełbasy.

Pasztet z jajek

Składniki: * 9 jajek, * 2 małe bułki, * szklanka mleka, * 15 dag świeżych lub suszonych grzybów, * posiekana natka pietruszki, * 1 cebula, * 3 łyżki masła, * sól, * pieprz

Przygotowanie: * 7 jajek ugotować na twardo. Umyte świeże grzyby lub odsączone namoczone wcześniej grzyby suszone drobno pokroić i podsmażyć na 2 łyżkach masła. Bułki namoczyć w mleku, następnie odsączyć. Jajka, grzyby i bułki zemleć, a następnie wymieszać z natką pietruszki i dwoma surowymi jajkami, doprawić do smaku solą i pieprzem. Włożyć do wysmarowanej masłem i bułką tartą formy. Piec ok. 15-20 min. w dobrze nagrzanym piekarniku.

Jaja rozmaicie faszerowane

Składniki: * 8 jaj, * majonez kielecki, * szczypiorek, * sok z cytryny, * ogórek, * pół czerwonej papryki, * pomidor, * puszka tuńczyka w sosie własnym, * pół dymki, * łyżka kaparów, * twarożek naturalny, * kilka różyczek brokuła, * kiełki rzodkiewki * kawałek pora, * sól, * cukier, * pieprz

Przygotowanie: * Ugotować jaja na twardo, obrać ze skorupek, przekroić i ostrożnie wyciągnąć żółtka. Napełnić białka poniżej podanymi farszami i każde jajko udekorować listkiem pietruszki.

Farsz majonezowy: Utrzeć 2 żółtka z 3 łyżkami majonezu kieleckiego i dodać posiekany szczypiorek.

* farsz paprykowy: bardzo drobno posiekać ogórek, pół czerwonej papryki, pomidora i kawałek pora. Skropić sokiem z połowy cytryny, dodać szczyptę cukru, soli i pieprzu.

* farsz brokułowy: ugotować brokuła, przelać zimną wodą, drobno posiekać, dodać majonez, żółtka, dodać kiełki rzodkiewki, doprawić solą i pieprzem.

* farsz z tuńczyka: dwa żółtka dodać do tuńczyka z puszki, dodać łyżkę majonezu i przyprawić sokiem z cytryny i pieprzem.

* farsz z kaparami: 3 żółtka utrzeć z 2 łyżkami twarożku naturalnego i 2 łyżkami majonezu. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Posiekać kapary i połówkę średniej wielkości dymki.

Rumsztyk z ziołami

Składniki: * 4 rumsztyki, * 20 dag tłuszczu do smażenia, * sól, * pieprz, * 8 czarnych oliwek, * pęczek natki pietruszki, * pęczek szczypiorku, * łyżka kaparów, * 2-3 strąki chili, * posiekany ząbek czosnku, * cytryna, * 8 łyżek oliwy z oliwek

Przygotowanie: * Oliwki, zioła, kapary i strąki chili bardzo drobno posiekać. Wymieszać. Dodać oliwę z oliwek, sól, pieprz i sok z cytryny i ponownie dokładnie wymieszać. Usmażyć rumsztyki (3-4 min. z każdej strony) Przed podaniem posolić je i popieprzyć. Przełożyć porcję mięsa na talerz, położyć łyżeczkę pasty na wierzchu rumsztyka, udekorować oliwką i podawać z ziemniakami. Resztę pasty podać w osobnej miseczce.

Sałatka z gorgonzolą i gruszkami

Składniki: * mała sałata, * 150 g gorgonzoli, * 200 g gruszek (z puszki), * 50 g pestek słonecznika, * 4 łyżki octu winnego, * 4 łyżki oliwy, * 3 łyżki miodu

Przygotowanie: * Sałatę rozedrzeć na niewielkie kawałki. Wymieszać z gruszkami i gorgonzolą, pokrojonymi w kostkę. Pestki uprażyć na rozgrzanej patelni. Dodać do sałatki. Przygotować sos: wymieszać ocet, oliwę i miód. Polać sałatkę bezpośrednio przed podaniem

Babka cytrynowa

Składniki: * 25 dag mąki pszennej, * 10 dag masła, * 4 jaja, * 8 dag cukru, * 2 dag drożdży, * pół szklanki mleka, * opakowanie cukru waniliowego (1,6 dag), * skórka otarta z cytryny, * szczypta soli.

Przygotowanie: * Przesiać mąkę do miski, dodać cukier, 2 jajka i szczyptę soli. Rozetrzeć drożdże z mlekiem i dodać do mąki. Wbić pozostałe jajka i wsypać cukier waniliowy i skórkę z 1 cytryny. Wyrabiać ciasto do momentu aż będzie gładkie i elastyczne. Roztopić masło i wlać do ciasta. Wyrobić jeszcze raz i przełożyć ciasto do wysmarowanej formy na babę i pozostawić na 30 minut do wyrośnięcia. Piec 25 min. w temp. 200 st. C. Po upieczeniu pozostawić w formie w wyłączonym piekarniku na pół godziny. Posypać cukrem pudrem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski