Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Andersena musi poczekać z przeprowadzką na ul. Kunickiego (WIZUALIZACJE)

PAF
Widzowie Teatru Andersena muszą uzbroić się w cierpliwość: przeprowadzka do DK Kolejarz to pieśń odległej przyszłości.
Widzowie Teatru Andersena muszą uzbroić się w cierpliwość: przeprowadzka do DK Kolejarz to pieśń odległej przyszłości. Wizualizacje
Widzowie Teatru Andersena muszą uzbroić się w cierpliwość: przeprowadzka do Domu Kolejarza to pieśń odległej przyszłości.

Kiedy w zeszłym roku dyrektor Teatru Andersena Arkadiusz Klucznik mówił o przeprowadzce jego teatru z ul. Dominikańskiej na ul. Kunickiego, jako końcowy termin przenosin wskazał rok 2016. Już wtedy była to wersja optymistyczna. Dziś wiadomo, że dyrektor z optymizmem przesadził. Powód: kłopoty z przejęciem sąsiednich działek.

Najnowsze wizualizacje przyszłej siedziby teatru wyglądają imponująco, ale na razie Teatr Andersena będzie się musiał zadowolić wizualizacjami. Na szybkie opuszczenie lokalu, który wynajmuje od oo. Dominikanów nie ma szans. Co prawda, sam budynek przy ul. Kunickiego miasto dostało od Związku Zawodowego Kolejarzy, ale nie ma prawa do sąsiednich działek. A te są konieczne do zbudowania tam drogi pożarowej, miejsc parkingowych i wejścia do biblioteki (która będzie znajdować się w tym samym obiekcie). Działki należą do PKP S.A. Jak przyznał z-ca prezydenta miasta Stanisław Kalinowski w opublikowanej 16 stycznia odpowiedzi na interpelację radnego Marcina Nowaka: „Trwające blisko rok negocjacje z PKP S.A., nie doprowadziły do nabycia terenów”.

Inną sprawą są koszty. Koszt niezbędnej modernizacji „Domu Kolejarza” (w tym dobudowy piętra) nie jest znany, nieoficjalnie szacuje się, że może to być kwota 35 mln zł. Ratusz na razie nie ma takich pieniędzy:
- Czekamy na możliwość aplikowania o środki europejskie - mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, z-ca prezydenta Lublina.

Dlaczego teatr ucieka z klasztornego budynku? Przede wszystkim dlatego, że ten jest nieprzystosowany do potrzeb teatru, do obecności widzów niepełnosprawnych i jest ciasny, od dawna nie też był remontowany. Do tego dochodzi wysoki czynsz:.32 tys. zł miesięcznie.

- Kiedy mogę liczyć na zakończenie sprawy? No cóż, budynek siedziby Zespołu Mazowsze powstawał w rekordowym tempie dwóch i pół roku. Z kolei słynny lubelski „Teatr w Budowie” powstaje lat 40. Mogę więc założyć, że nowa siedziba naszego teatru powstanie gdzieś między tymi granicami – komentuje dyrektor Klucznik.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski