Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Państwowe Muzeum na Majdanku ma 70 lat. Jak upamiętni rocznicę? (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Lipiec 1944 roku. Mieszkańcy Lublina oglądają Majdanek. Na pierwszym planie zniszczone przez Niemców, dla zatarcia śladów ich zbrodni, krematorium. W głębie baraki na V polu (obecnie nie istnieją).
Lipiec 1944 roku. Mieszkańcy Lublina oglądają Majdanek. Na pierwszym planie zniszczone przez Niemców, dla zatarcia śladów ich zbrodni, krematorium. W głębie baraki na V polu (obecnie nie istnieją). Państwowe Muzeum na Majdanku
Muzeum na Majdanku pochwaliło się, co planuje w jubileuszowym, 70 roku swojego istnienia. Będzie nowa, multimedialna wystawa oraz spoty promocyjne puszczane w autobusach miejskiej komunikacji.

Państwowe Muzeum na Majdanku powstało w 1944 roku. W miejscu, gdzie istniał niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny, który pochłonął około 80 tysięcy ofiar. Od tego czasu trwa upamiętnianie historii tego miejsca, m.in. poprzez zbieranie relacji byłych więźniów Majdanka.

Majdanek był pierwszym wyzwolonym obozem koncentracyjnym w Europie. Moment, w którym tworzyło się muzeum, nie był łatwy. Po likwidacji niemieckiego obozu te same baraki Rosjanie wykorzystali na obóz NKWD, w którym więzieni byli członkowie Armii Krajowej. Poza tym przez wiele lat na Majdanku stacjonowało polskie wojsko. Nie pozostało to bez wpływu na stan poobozowych obiektów, dochodziło też do dewastacji. Baraki były stopniowo przekazywane przez wojsko na rzecz muzeum.

Pierwsze biura muzeum urządzane były w poobozowych obiektach. "Baraki oddane znajdowały się w opłakanym stanie np. barak oznaczony Nr 62 - który został przeznaczony na pomieszczenie dla biura oraz na salę muzealną i stołówkę nie miał zupełnie ram okiennych, drzwi, a ponadto sufit był w znacznej części rozebrany. Trzeba było zaczynać od najniezbędniejszych i najkonieczniejszych prac , by móc rozpocząć urzędowanie. O każdą najdrobniejszą rzecz jak np. szyby do okien, zamki i okucia do ram okiennych, gwoździe itp. - trzeba było tracić wiele czasu i pisania, by zdobyć potrzebne przedmioty." - czytamy w dokumencie z 19 grudnia 1944 roku, pod którym podpisał się Antoni Ferski, historyk sztuki i pierwszy dyrektor muzeum. (cytat za publikacją: Państwowe Muzeum na Majdanku w latach 1944-1947).
Warto wspomnieć, że niektórzy pracownicy nowego muzeum przez pewien czas mieszkali na jego terenie.

Siedemdziesiąt lat później Państwowe Muzeum na Majdanku chwali się tym, że do 2013 gościło 10 milionów zwiedzających.

70 rocznica założenia muzeum na Majdanku

22 lipca odbędzie się wernisaż nowej, multimedialnej wystawy "Więźniowie Majdanka". Znajdą się na niej m.in. fragmenty, nigdy wcześniej nie publikowanych, nagrań filmowych, wykonanych w 1944 roku. To materiały, które nie weszły do słynnego dokumentalnego obrazu "Majdanek-cmentarzysko Europy" w reżyserii Aleksandra Forda.
Ekspozycja znajdzie się w tym samym baraku, w którym lublinianie oglądali pierwszą wystawę w historii upamiętniania obozu. Dziś jednak dawny barak jest nie do poznania, m.in. w środku jest klimatyzacja.

Jak będzie wyglądać nowa wystawa? - Jesteśmy na etapie wyboru relacji audiowizualnych, które zostaną pokazane na ekranach. Na jednym z nich zaprezentujemy interaktywną mapę obozu na Majdanku - zapowiada Krzysztof Banach, kierownik działu wystawienniczego Państwowego Muzeum na Majdanku.

Tomasz Kranz, dyrektor muzeum na Majdanku przypomniał, że pierwsze relacje w formie wideo były nagrywane w latach 80. XX wieku.

Szczegółowy program wydarzeń towarzyszących 70 rocznicy utworzenia muzeum znajduje się na stronie www.majdanek.eu. Na przykład od 26 czerwca do 23 lipca na placu Łokietka w Lublinie będzie prezentowana wystawa "Muzeum na Majdanku 1944-2014, a w listopadzie wyjdzie album "70 lat Państwowego Muzeum na Majdanku. Historia ilustrowana."

O rocznicy istnienia lubelskiej placówki muzealnej przypomną w tym roku także spoty puszczane w autobusach i trolejbusach Lublina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski