Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziewczyny coraz częściej wybierają politechniki

Ilona Leć
Dni Otwarte tylko dla dziewczyn i ogólnopolskie akcje promocyjne mają zachęcić kobiety do wyboru uczelni technicznych. Ich liczba rośnie.

Zastanawiałyście się kiedyś, jak uczynić energię słoneczną bardziej opłacalną ekonomicznie? Jak zapobiec nuklearnemu terrorowi? Jak zapewnić bezpieczeństwo w cyber-przestrzeni? Jeżeli w tej chwili stoicie przed wyborem wymarzonego kierunku studiów, który spełni wasze oczekiwania i zwiększy szanse zdobycia dobrze płatnej pracy, warto zapoznać się z ofertą uczelni technicznych.

Trwa ogólnopolska akcja promocyjna "Dziewczyny na politechniki". To wspólny projekt Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Jej głównym celem jest zachęcenie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów inżynierskich, zwłaszcza na kierunkach technicznych, które w tym momencie uważane są za najbardziej potrzebne, przyszłościowe i intratne. Wyjątkowo optymistyczne są wyniki najnowszego raportu "Kobiety na politechnikach 2014". Przygotowano go na podstawie publikacji Głównego Urzędu Statystycznego "Szkoły wyższe i ich finanse" 2006 - 2012 oraz danych zebranych przez Fundację Edukacyjną Perspektywy na publicznych uczelniach technicznych.

Pod uwagę wzięto 18 uczelni technicznych w kraju, w tym m.in. politechniki: Lubelską, Łódzką, Opolską, Rzeszowską oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Radomiu. Sprawdzono, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniała się liczba kobiet, wybierających uczelnie techniczne oraz na których wydziałach uczy się ich najwięcej.

- Na Politechnice Lubelskiej kobiety stanowią 30 procent osób studiujących. Najwięcej pań jest na Wydziale Zarządzania - 743 oraz Budownictwa i Architektury - 644. Najmniej na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki - 106 - informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej.

Jak wynika z raportu "Kobiety na politechnikach 2014", wszystkie uczelnie w kraju w mniejszym lub większym stopniu borykają się ze skutkami niżu demograficznego. W roku akademickim 2012/2013 studiowało o ponad 87 tys. mniej żaków niż rok wcześniej. Kobiety stanowiły wówczas 58,7 procent studiujących.

Jeżeli przeanalizujemy liczbę studentów szkół wyższych technicznych ze względu na płeć, okaże się, że w roku akademickim 2013/2014 na uczelniach technicznych studiowało 116478 mężczyzn i aż 199799 kobiet. To dobry znak. W ciągu ostatnich kilku lat liczba dziewczyn wybierających m.in. politechniki wzrosła o 23 971, a liczba mężczyzn zmniejszyła się o 8756. Spadek ten spowodowany był m.in. likwidacją obowiązkowej służby wojskowej.

Okazuje się, że uczelnie techniczne z najwyższym udziałem kobiet, to te częściowo humanistyczne, jak UTH w Radomiu (53,2 proc.) i ATH w Bielsku-Białej (48,6 proc.). Oprócz liczby studentek inżynierów, rośnie też odsetek absolwentek, które decydują się na pozostanie na uczelni i karierę naukową.

W 2013 r. na uczelniach technicznych było już 2941 doktorantek, które stanowiły 38 procent wszystkich słuchaczy studiów trzeciego stopnia. Ich liczba wzrosła aż o 11 proc. w stosunku do roku poprzedniego! Szczegółowe wyniki raportu można znaleźć na www.dziewczynyna-politechniki.pl.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dziewczyny coraz częściej wybierają politechniki - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski