18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Labirynt: Dzierżawa pod uprawę, czyli obsiewanie sztuki rzodkiewką

Sylwia Hejno
Galeria Labirynt rezyduje przy ul. Popiełuszki 5. Do dyspozycji ma dużą przestrzeń i piękny, zielony trawnik.
Galeria Labirynt rezyduje przy ul. Popiełuszki 5. Do dyspozycji ma dużą przestrzeń i piękny, zielony trawnik. Jacek Babicz
Podręczny warzywniak i kwitnący, wiosenny ogródek przy galerii? Dlaczego nie. Labirynt zaprasza.

Kiedy Galeria Labirynt wprowadziła się na ul. Popiełuszki 5, pracownicy w miejsce dawnego parkingu wysiali trawnik. Teraz wyrosną na nim warzywa i kwiaty. Kto chce wrzucić parę nasion do wspólnego ogródka, jest zaproszony na wtorkowe spotkanie.

Grządki i rabatki pojawiają się od początku kwietnia przed galeriami i muzeami sztuki współczesnej w różnych miastach Polski. Od kiedy artystka, Elżbieta Jabłońska ogłosiła swój projekt "Dzierżawa pod uprawę. W poszukiwaniu nieużytków sztuki", do instytucji kultury zgłaszają się miłośnicy ogrodnictwa i smakosze świeżutkich sezonowych warzyw.

- Każda z placówek otrzymuje zestaw ogrodniczy, a w nim rękawiczki, torbę na narzędzia i nasiona: sałatę, marchewkę, rzodkiewkę, buraki i kwiaty - opowiada Elżbieta Jabłońska. - Chcemy w ten sposób wyjść do ludzi, którzy na co dzień ze sztuką współczesną nie muszą mieć wiele wspólnego i w ten sposób stworzyć platformę do spotkania.

Pomysł polega na tym, aby bezpłatnie udostępnić tereny zielone, trawniki czy kawałki ziemi przyległe do galerii i oddać je mieszkańcom, aby uprawiali na nich to, na co mają ochotę. Aby ułatwić zadanie zarówno dziecku, jak osobie starszej czy chorej, grządki zostaną umieszczone na wysokości ok. pięćdziesięciu centymetrów.

- Nie spodziewałam się, że przygaleryjne ogródki wywołają aż taki entuzjazm. W wielu miejscach zgłaszają się osoby, które chcą oddać rośliny i nasiona, dzwonią też nowe instytucje. Z Lublina projektem zainteresowała się na przykład miejska biblioteka - cieszy się Elżbieta Jabłońska.

- Od początku chcieliśmy żeby mieszkańcy Lublina współtworzyli to miejsce. Mamy nadzieję, że przyjdą do nas nasi sąsiedzi z Wieniawy, rodziny z dziećmi i wszyscy, którzy mają ochotę - zaprasza Alicja Burek z Galerii Labirynt.

Codzienność jest wdzięcznym tworzywem sztuki Elżbiety Jabłońskiej. Pokazała m.in. swoisty heroizm, jaki towarzyszy obowiązkom matki i gospodyni domowej w "Supermatce", fotografowała artystów i kuratorów, gdy krzątają się po kuchni ("Krzątanina"). Artystka dostrzega w swojej pracy piękno nietypowych miejsc i wartość nawet najbardziej banalnych czynności. Postępy z obsiewania poszczególnych galerii można śledzić na: nieuzytkisztuki.pl.

Dzierżawa pod uprawę - spotkanie informacyjne, Galeria Labirynt, wtorek, godz. 17.00

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski