Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smakołyki na lubelskie wielkanocne stoły. Już się pieką pasztety, baby i mazurki

Agnieszka Kasperska
W Dobrej Kuchni Pyza przygotowania do świąt idą pełną parą. Pieką się już smakowite mięsiwa: pasztety, schaby oraz ciasta
W Dobrej Kuchni Pyza przygotowania do świąt idą pełną parą. Pieką się już smakowite mięsiwa: pasztety, schaby oraz ciasta Jacek Babicz
W sklepach z garmażerką kończy się czas zapisów na potrawy świąteczne. Lubelskie cukiernie będą czekały na spóźnialskich jeszcze nawet w Wielką Sobotę. Największym zainteresowaniem lublinian tradycyjnie cieszą się faszerowane jaja, sałatki i mięsa. Wśród ciast królują wielkanocne baby. Kto nie ma czasu ich przyrządzić może zamówić „święta na wynos”.

– U nas największym powodzeniem cieszą się jajka faszerowane pieczarkami i szynką (3,5 zł/szt.) – mówi Karolina Kloc z Dobrej Kuchni Pyza.

Nie brak też chętnych na schaby pieczone ze śliwką, morelą, czy pieczarkami (42 zł/kg), faszerowane kurczęta (20–30 zł/kg), pieczone kaczki.

– Bez względu na to, czy to Wielkanoc, czy Boże Narodzenie doskonale sprzedają się także śledzie (25 zł/kg) – mówi Krystyna Wiechnik z „Kuchni Smakosza”. –Nie może zabraknąć żurku z jajkiem (5 zł/450 ml), i białej kiełbasy pieczonej z żurawiną i jabłkiem (2,5 zł/100 g). Miłośnikom lżejszej kuchni polecamy roladę szpinakową z łososiem (5 zł/100 g) i sałatkę dla smakosza z miksem sałat, zielonym ogórkiem i serem pleśniowym (23 zł/kg). Wśród sałatek oczywiście najczęściej wybierana jest tradycyjna sałatka jarzynowa (17 zł/kg), dodaje pani Krystyna.

Kto ma więcej czasu może kupić surowe mięso przygotowane już do pieczenia. – Oferujemy m.in. boczek zrolowany, szynkę i schab zawijany wboczku wędzonym – wylicza Anna Bednarz z E.Leclerc.

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć ciast. – Niepodzielnie królują baby twarogowe, cytrynowe, pomarańczowe i karmelowe – mówi Ilona Korycka z cukierni „Zbyszek”. – Za nieozdobione w zależności od wagi zapłacić trzeba od 7 go 19 złotych. Z dekoracją wielkanocną kosztują od 9 do 25 złotych.

Hitem cukierni „Renatka” jest w tym roku włoska baba drożdżowa z bakaliami (10–15 zł).

– Ze względu na dłuższy czas fermentacji znacznie dłużej zachowuje świeżość. Osoby, które jej już próbowały mówią, że to prawdziwa „babcina” baba – śmieje się Renata Klimek, właścicielka cukierni.

Na świątecznym stole nie może też zabraknąć mazurków na cieście kruchym, biszkoptowo-tłuszczowym, z makiem lub kajmakiem. Świąteczne ciasta to też serniki polskie, z brzoskwiniami lub wiedeńskie. – Wiele osób pyta też o szarlotkę – mówi Renata Klimek.

– Przyjmujemy także zamówienia na makowce. Tradycyjnie przyjęło się wiązać je ze świętami bożonarodzeniowymi, ale cieszą się dużym zainteresowaniem także na Wielkanoc – dodaje Ilona Korycka.

We wszystkich lubelskich cukierniach od środy będzie można także kupić babeczki do święcenia. Ceny od 1 zł do 5 zł (polewane czekoladą).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski