Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera "Oblicza Lublina": Zdjęcie Bramy Grodzkiej

Jacek Sadowski
Brama Grodzka
Brama Grodzka Muzeum Lubelskie
Dzisiaj w naszej kolekcji prezentujemy kolejny obiekt architektoniczny od wieków wpisany w historię Lublina. Brama Grodzka, podobnie jak jej siostra Brama Krakowska, była i jest jednym z najczęściej utrwalanych motywów lubelskiej architektury.

Brama Grodzka, zwana także Bramą Żydowską, powstała w tym samym okresie co Brama Krakowska i była częścią fortyfikacji zbudowanych w XIV w. za panowania Kazimierza Wielkiego. Pierwotnie była to prosta, ceglana konstrukcja, zbudowana na planie czworoboku, o wysokości ok. 12 metrów. W XVI w. dokonano rozbudowy, dodając przedramię i most zwodzony łączący ulicę z podjazdem do Zamku. Całość przykryto gontowym dachem. W wieku XVII dodano piętro, a obok dobudowano budynki mieszkalne dla strażników. W 1719 roku pożar strawił część miasta, uszkadzając zabudowania wokół bramy. Jej wygląd znamy dzięki malowidłu z 1740 r. "Pożar miasta Lublina", umieszczonemu w kościele Dominikanów.

Przez kolejne lata obiekt popadał w ruinę. Dopiero w 1785 roku, na zlecenie króla Stanisława Augusta, dokonano remontu obu bram miejskich. Prace powierzono Dominikowi Merliniemu, który całkowicie zmienił charakter obiektu, zamieniając go w budynek mieszkalny.

W XIX w. wraz z rozwojem dzielnicy żydowskiej brama przestała być obiektem wolno stojącym. Dobudowywano piętra i boczne kamienice. W końcu brama została wchłonięta przez okoliczną zabudowę, stając się prześwitem łączącym ul. Grodzką z ul. Zamkową.

Wojna i niemiecka okupacja zniszczyły zabudowania podzamcza i dzielnicy żydowskiej. Na 10-lecie PRL, w 1954 roku, teren wokół Zamku uporządkowano, a samą bramę wyremontowano. Obiekt oddano w użytkowanie Liceum Sztuk Plastycznych, potem Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych i Lubelskiemu Studiu Teatralnemu. Od 1992 r. jest siedzibą Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN.

Dzisiaj w papierowym wydaniu Kuriera nowa karta z kolekcji "Oblicza Lublina" przedstawiająca Bramę Grodzką


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski