Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. Wiesław Kosicki: Człowiek nie jest rośliną na wietrze, powinien godnie przeżywać swoje życie

Agnieszka Kasperska
Ksiądz Wiesław Kosicki
Ksiądz Wiesław Kosicki Małgorzata Genca
Ksiądz Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej, mówi o tym, czym jest Wielkanoc dla współczesnego chrześcijanina.

Czego by o Wielkanocy nie mówić, to i tak większość z nas uważa, że Boże Narodzenie jest ważniejsze. Czy tak jest w rzeczywistości?
Nikt z ludzi Kościoła nie hierarchizuje świąt, czy wydarzeń historiozbawczych. Każde ma swoją rangę i wymowę. Każde wpisuje się w cykl roku liturgicznego rozpoczynającego się okresem Adwentu. Po nim przychodzi czas na Boże Narodzenie, wpisujące się w naszą tradycję jako święta rodzinne. Te święta w szczególny sposób zwracają uwagę właśnie na sprawy rodzin i relacje w rodzinach. Po okresie Bożego Narodzenia wchodzimy w krótki okres zwykły, po którym zaczyna się Wielki Post - czas nawoływania do pokuty i nawrócenia, modlitwy i postu. To okres przygotowania do świąt Wielkiej Nocy, a zarazem czas przeżywania najważniejszych wydarzeń zbawczych, których centrum stanowi męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Zmartwychwstanie jest fundamentem naszej wiary. Jezus pozostał z nami w swoim słowie i sakramentach; jest prawdziwie obecny w naszym życiu, w świecie oraz w wydarzeniach, które dokonują się codziennie na naszych oczach.

Czym dla współczesnego chrześcijanina powinna być Wielkanoc?
Czasem radości ze zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią. Jezus przyszedł na ziemię, by przez swoje życie, mękę, śmierć i zmartwychwstanie odkupić nas. Tą prawdą mamy dzielić się z innymi.

Jakie przeżycia są dla Księdza w tym czasie najważniejsze?
To, co wszystkim powinno być drogie, czyli Triduum Paschalne, a więc okres od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania. To nieprawdopodobny czas, w którym jeszcze pracując i zmierzając się z codziennością, tkwiąc w pewnych życiowych obowiązkach, przeżywamy tajemnice paschalne. Dla mnie, jako kapłana, szczególnym dniem jest Wielki Czwartek, zwłaszcza Msza Krzyżma, sprawowana w godzinach przedpołudniowych w katedrze pod przewodnictwem biskupa. Celebracja Eucharystii z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich oraz poświęceniem olejów służących do sprawowania sakramentów, zawsze ma głęboki wymiar jednoczenia się prezbiterium i ludu wokół ołtarza i pasterza.

Wielki Piątek. To chyba najważniejszy dzień Triduum.
Spotykamy się tego dnia na celebracji Liturgii Godzin i modlitwie brewiarzowej. Przez nią wchodzimy w tajemnice męki Jezusa Chrystusa, Jego ukrzyżowania i śmierci. W tym dniu w sposób szczególny celebruje się Drogę Krzyżową i stara się przeżyć dzień w atmosferze pokuty i postu. To także dzień wieczornej Liturgii Wielkopiątkowej, działającej bardzo intensywnie na emocje człowieka. Zasłonięte fioletowym kirem krzyże są odsłaniane; sam akt oddania czci krzyżowi poprzez złożenie pocałunku na drzewie krzyża to moment niezwykle ważny. Szczególnym elementem tej liturgii jest także modlitwa w różnych intencjach m.in. za pasterzy Kościoła, lud wierny, o pokój na świecie, za Żydów oraz za niewierzących. Warto wykorzystać ten dzień na adorację Najświętszego Sakramentu, najpierw umieszonego w tzw. ciemnicy, a po wieczornej liturgii przeniesionego do symbolicznego Grobu Pańskiego, gdzie będzie się znajdował aż do Liturgii Wigilii Paschalnej. Wybierając się z najbliższymi do kościoła na poświęcenie pokarmów na wielkanocny stół, warto w sobotnie przedpołudnie poświęcić trochę czasu na adorację i modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Niestety, nie wszyscy o tym pamiętają.

Może wynika to z faktu, że wielu z nas to tzw. świąteczni katolicy. Przychodzimy do kościoła w Wielką Sobotę i Boże Narodzenie. Brak nam ogłady.
Owszem, jest wiele osób ochrzczonych, które swoją pobożność traktują bardzo wyrywkowo i okazjonalnie. W sytuacjach nadzwyczajnych: ślubów, pogrzebów, czy właśnie Wielkiej Soboty, pojawiają się w kościele. Jednak takich osób nie można potępiać. Każdy ma swój czas i swoje miejsce nawrócenia i spotkania z Bogiem. Może zdarzyć się, że rodzic na prośbę dziecka, które usłyszało na katechezie o tym, jak mamy przeżywać Triduum Paschalne, poprosi o wspólne wyjście do kościoła. Może dla kogoś będzie to impuls do nawrócenia, a takie zdawać by się mogło przypadkowe pójście do kościoła pomoże na nowo odkryć radość ze spotkania z Chrystusem. Statystyki mówią, że ponad 90 procent naszego społeczeństwa to ludzie, którzy przyjęli chrzest w wierze Kościoła katolickiego. Nie ma ich w kościołach, dlatego szukamy różnych form dotarcia do nich. Jedną z nich są rozpoczęte w naszej archidiecezji rekolekcje ewangelizacyjne połączone z peregrynacją kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża. Podczas tej akcji ewangelizacyjnej, obejmującej wszystkie parafie, chcemy dotrzeć z przesłaniem Ewangelii do wszystkich, także tych, którzy utracili smak wiary.

Taką okazją do nawrócenia może być też Wielkanoc?
Wydarzenia zbawcze są źródłem nawrócenia. Może ktoś właśnie w niedzielny poranek usłyszy bijące dzwony; może w sobotę zobaczy dzieci idące święcić pokarmy i sam zapragnie pójść do kościoła… Wielka Sobota jest szczególnie ważnym dniem. Wieczorem zaczynamy uroczyście celebrować Wigilię Paschalną. Słowo "pascha" znaczy "przejście": ze śmierci do życia, ze zła do dobra, z nienawiści do miłości. Bogata Liturgia Słowa przypomina nam w tym dniu najważniejsze wydarzenia z historii zbawienia, a jednocześnie wzbudza myśl, że nie jesteśmy rośliną na wietrze. Człowiek powinien godnie przeżywać swoje życie, w tym uświadamiać sobie słabości i je pokonywać. Wielkanoc to najlepszy czas, żeby stać się nowym, lepszym człowiekiem. Jak Chrystus przeszedł ze śmierci do życia, tak my możemy przejść ze "starego" do "nowego" człowieka.

Udział w liturgii i jej przeżywanie daje nam szanse na zmianę?
Na pewno podpowiada, jak takiej zmiany można dokonać w swoim życiu. W czasie Liturgii Wigilii Paschalnej mamy szansę na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych; śpiewamy radosne Alleluja, które jest wyrazem naszej wiary w Zmartwychwstanie. Świadome przeżywanie liturgii pomaga nam w przyjęciu najgłębszej tajemnicy naszej wiary, pozwala nam powtarzać podczas każdej mszy św.: Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus powróci.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski