Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc: W tym roku chrześcijański świat obchodzi ją w tym samym czasie (ZDJĘCIA)

EP
- W Chrystusie odkrywamy naszą twarz zroszoną łzami i naznaczoną smutkiem - mówił dominikanin ojciec Artur Hącia w czasie Drogi Krzyżowej w bazylice przy ul. Złotej na Starym Mieście.
- W Chrystusie odkrywamy naszą twarz zroszoną łzami i naznaczoną smutkiem - mówił dominikanin ojciec Artur Hącia w czasie Drogi Krzyżowej w bazylice przy ul. Złotej na Starym Mieście. Anna Kurkiewicz
W tym roku katolicy, prawosławni, grekokatolicy i ewangelicy obchodzą Wielkanoc w tym samym czasie. W piątek chrześcijanie wspominali mękę i śmierć Jezusa. Jedni adorowali krzyż, inni całun.

Wielkanoc jest świętem ruchomym. Co kilka lat zdarza się, że wierni poszczególnych wyznań obchodzą ją w tym samym czasie. Tak jest w tym roku. – Dla nas to wielka radość, że cały chrześcijański świat jednoczy się, by dawać świadectwo o Jezusie – mówi Andrzej Boublej, rzecznik prasowy prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej. – To szczególnie ważne teraz, w tym trudnym czasie dla chrześcijaństwa, gdy wierzący w wielu krajach m.in. w Egipcie i Syrii są prześladowani – dodaje.

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijan. Poprzedza je uroczyste Triduum Paschalne. W piątek wierzący wspominali mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. W parafiach rzymsko-katolickich uczestniczyli w nabożeństwach Drogi Krzyżowej. Duchowni w rozważaniach podkreślali, że w losie Jezusa, każdy wierzący może dostrzec fragment swojej historii i swojego cierpienia. – W Chrystusie odkrywamy naszą twarz zroszoną łzami i naznaczoną smutkiem – mówił dominikanin ojciec Artur Hącia w czasie Drogi Krzyżowej w bazylice przy ul. Złotej na Starym Mieście.

W tym samym czasie prawosławni brali udział w nabożeństwie Wieczerni, które było połączone z procesyjnym wyniesieniem całunu, czyli tzw. płaszczanicy. Grekokatolicy z kolei uczestniczyli w nieszporach, którym także towarzyszyło wystawienie całunu.

W sobotę wierni, zgodnie z tradycją, będą święcić pokarmy. Wielka Sobota to dla katolików przede wszystkim czas oczekiwania na zmartwychwstanie. Prawosławni będą je świętować jeszcze przed północą. Już o godz. 23.30 spotkają się w katedrze przy ul. Ruskiej na nabożeństwie, które będzie połączone z uroczystą procesją. Po północy także z kościoła św. Ducha wyruszy tradycyjna procesja. Wierni przejdą Krakowskim Przedmieściem, ul. Świętoduską, Bajkowskiego i Lubartowską, a następnie wrócą do świątyni. W większości kościołów zmartwychwstanie zostanie obwieszone nad ranem w czasie uroczystych rezurekcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski