Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera "Oblicza Lublina": Ul. Narutowicza

Jacek Sadowski
Zbiory Teatru NN
Dziś w wydaniu papierowym Kuriera Lubelskiego kolejne zdjęcie z naszej kolekcji "Oblicza Lublina". Obecna ul. Gabriela Narutowicza jest jednym z najstarszych, bo pochodzących z czasów przedlokacyjnych, traktów komunikacyjnych Lublina.

Powstała już w XIII wieku jako szlak handlowy w kierunku Krakowa. W jej sąsiedztwie, na przedmieściu, powstały zabudowania rzemieślników, składy kupieckie, zabudowania klasztorne. Uważny obserwator zauważy, że światło Bramy Krakowskiej skierowane jest właśnie w oś ulicy Narutowicza (nazwanej pierwotnie Panny Marii, a później Namiestnikowską).

To tutaj, przez kilka wieków toczyło się życie społeczne i gospodarcze miasta. Niestety, pierwotna, głównie drewniana, zabudowa nie zachowała się do#naszych czasów. Znamy ją tylko z przekazów i starych planów. Do dzisiaj przetrwały murowane budynki klasztorów i kościołów. Patrząc na ich usytuowanie, możemy odtworzyć najstarsze fragmenty miasta.

Do najcenniejszych zabytków należy zespół poklasztorny sióstr brygidek wraz z kościołem, wybudowanym przez Władysława Jagiełłę jako wotum zwycięstwa pod Grunwaldem, w latach 1412-26.

Pozostałe budynki wznoszono sukcesywnie w różnych okresach aż do 1660 roku. W XVII wieku biegły tędy fortyfikacje miejskie, w obręb których włączono klasztor Brygidek i skarpę przy klasztorze Bernardynów.

Złoty okres ulicy to przełom XIX i XX wieku. Powstały wówczas okazałe eklektyczne i secesyjne kamienice oraz gmachy użyteczności publicznej. Do 1944 roku, nad okolicą górowała neogotycka wieża ciśnień. Obecnie ulica jest drugą, po Krakowskim Przedmieściu, główną arterią śródmieścia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski