Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie pół miasta ma już swój plan zagospodarowania. Sezam czeka

EP
W przyszłości Sezam, mieszczący się u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Kapucyńskiej, ma zastąpić galeria handlowa o nazwie Pasaż Victoria.
W przyszłości Sezam, mieszczący się u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Kapucyńskiej, ma zastąpić galeria handlowa o nazwie Pasaż Victoria. wizualizacja/archiwum
Dom Towarowy Sezam (dawny Pedet) ma nowego zarządcę. Jego zadaniem, na początek, będzie znalezienie chętnego do wynajęcia pomieszczeń po Empiku. Przełomowe zmiany czekają budynek po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części Śródmieścia. Prace dłużą się, bo urzędnicy mają inne priorytety. Na terenie Lublina obowiązują 22 plany zagospodarowania przestrzennego. Miejscy planiści przygotowują pięć kolejnych.

- W tej chwili koncentrujemy się na przygotowaniu planu zagospodarowania dla Podzamcza i dla obszaru przy dworcu PKP. Ten pierwszy dokument chcemy wyłożyć jeszcze w tym roku - tłumaczy Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

W przyszłości Sezam, mieszczący się u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Kapucyńskiej, ma zastąpić galeria handlowa o nazwie Pasaż Victoria. Rozbieżne wizje dotyczące tego, jak ma wyglądać, sprawiły, że inwestor (Centrum Development & Investments z Warszawy) sam poprosił o uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego, który określi, co może powstać w tym miejscu. Uchwała o przystąpieniu do sporządzenia planu zapadła we wrześniu 2012 r. Ratusz zapewnia, że cały czas jest w kontakcie z inwestorem.

Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, ostatnie spotkanie w tej sprawie odbyło się kilka dni temu. Żadne rozstrzygnięcia jednak nie zapadły.

Prawie połowa miasta ma już swój plan

Już prawie połowa terenów Lublina jest objęta obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego.

Co to oznacza? W największym uproszczeniu, po prostu wiadomo dokładnie, jakie jest przeznaczenie poszczególnych terenów. W planie określa się np., czy dana działka może zostać zabudowana i co może na niej powstać. Ostatnio miejscy radni przyjęli plan zagospodarowania dla Bronowic, a konkretnie terenu między Bystrzycą a ul. Łęczyńską. Dokument ma ułatwić rewitalizację tej części miasta, która zdaniem planistów powinna być "przedpolem dla Śródmieścia". Zakłada między innymi, że wzdłuż Bystrzycy powstanie park nadrzeczny, na przykład z nowymi ścieżkami i siłowniami na świeżym powietrzu.

Miejscy planiści przygotowują kolejne plany. Dla władz miasta priorytetowe znaczenie mają dokumenty dla Podzamcza (34 hektary) i rejonu dworca PKP (230 hektarów).

Ten pierwszy plan ma być zaprezentowany w najbliższym czasie. Dzięki niemu urzędnicy chcą uporządkować teren przy alei Tysiąclecia. W przyszłości z Podzamcza zniknąć mają między innymi hala Nova i targowisko Bazar. Kupcy pracujący tam w tej chwili mają się przenieść do hali targowej, która powstanie przy ul. Ruskiej.

Plany zagospodarowania, nad którymi pracuje lubelski ratusz, mają objąć w sumie kolejnych 20 procent miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski