Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PRL w oczach lublinian: Świt na Krakowskim Przedmieściu (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Stefan Skalny z Lublina, emerytowany wojskowy i miejski przewodnik, a z zamiłowania fotograf. Pierwszy aparat fotograficzny kupił sobie 45 lat temu, na raty. Wcześniejszy pożyczał od kolegi.
Stefan Skalny z Lublina, emerytowany wojskowy i miejski przewodnik, a z zamiłowania fotograf. Pierwszy aparat fotograficzny kupił sobie 45 lat temu, na raty. Wcześniejszy pożyczał od kolegi. Małgorzata Genca
Prezentujemy fotografie autorstwa Stefana Skalnego, które wezmą udział w plebiscycie "PRL w oczach lublinian".

W fotografii z 1962 roku jest spokój czerwcowego poranka. Na pierwszym planie widać bańki z rozwożonym co rano mlekiem. Na rondzie przed Bramą Krakowską nie ma jeszcze samochodów.

- Właśnie w czerwcu jest kilka takich dni, kiedy miasto jest najpiękniej oświetlone. To zdjęcie z Krakowskiego Przedmieścia powstało około godziny 4.30 rano - wspomina Stefan Skalny z Lublina, emerytowany wojskowy i miejski przewodnik, a z zamiłowania fotograf. Pierwszy aparat fotograficzny kupił sobie 45 lat temu, na raty. Wcześniejszy pożyczał od kolegi.

Kolejna fotografia z 1962 roku ma już inny klimat. Została zrobiona na ulicy Głowackiego. W wąskim kadrze widać grupę dzieciaków oblegających motocykl. Maszyna całkowicie pochłania ich uwagę. W tle znalazły się jakieś komórki i okna szpitala wojskowego.

- To był motocykl szewca, pana Sulatyckiego. Uczynnego i pogodnego człowieka - dopowiada autor.

Zagadką, na której polegliby pewnie wszyscy lublinianie, mogłoby być pytanie, co jest na innym zdjęciu. Stefan Skalny uwiecznił na nim wąwóz ze stromymi zboczami, polną drogą i polami w tle. Dziś tędy przebiega ulica Wojciechowska. Na fotografii widzimy to miejsce takim, jakim było ono w dniu 15 maja 1961 roku.

Zdjęcie pomnika Poległych Oficerów 2 Frontowej Oficerskiej Szkoły Piechoty przy ulicy Spadochroniarzy zostało zrobione z nietypowej perspektywy: autor nacisnął migawkę stojąc na podnośniku. Przysługę zrobili mu ludzie, którym podnośnik był potrzebny do usuwania konarów połamanych w czasie niedawnej burzy. Był 1978 rok, właśnie wtedy pomnik został uroczyście odsłonięty.

"PRL w oczach lublinian"

Nasz fotograficzny plebiscyt "PRL w oczach lublinian" potrwa do 15 maja. Czekamy od 11 do 25 kwietnia na Państwa zdjęcia pokazujące Lublin w czasach PRL. Sukcesywnie prezentujemy je na naszych łamach, od soboty 26 kwietnia Czytelnicy będą głosować na zdjęcia, które spodobają im się najbardziej. Dwadzieścia fotografii, które zdobędą największą ilość głosów, opublikujemy w ramach nowej kolekcji Kuriera Lubelskiego. Laureaci trzech pierwszych miejsc dostaną upominki od Zakładu Leczniczego "Uzdrowisko Nałęczów" S.A.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski