Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobry papież Jan XXIII w niedzielę zostanie świętym

Dorota Krupińska
Jan XXIII zwany "Janem uśmiechniętym" 27 kwietnia razem z Janem Pawłem II zostanie ogłoszony świętym
Jan XXIII zwany "Janem uśmiechniętym" 27 kwietnia razem z Janem Pawłem II zostanie ogłoszony świętym Wikipedia
Odwiedzał chorych i więźniów. Lubił chodzić do kawiarni i tam rozmawiać z ludźmi. W Kościele katolickim zapoczątkował wielkie zmiany. Zwołał Sobór Watykański II.

Jan XXIII, właściwie Angelo Giuseppe Roncalli, urodził się 25 listopada w 1881 r. w wiosce Sotto il Monte koło Bergamo, we Włoszech. Nazywany był"Dobrym papieżem Janem", "Janem uśmiechniętym", czy "Janem pokornym". W 2000 roku Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym. W najbliższą niedzielę zostanie kanonizowany, mimo że po beatyfikacji nie potwierdzono żadnego cudu za jego wstawiennictwem. Papież Franciszek odstąpił od tego wymogu.

- Papież uznał, że życie Jana XXIII było cudem i to, że Duch Święty przez niego zadziałał w Kościele. Jan XXIII otworzył Kościół na życie. Był blisko Boga, był głęboko wierzący - mówi o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski, dominikanin, wykładowca filozofii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Papież Jan XXIII był postrzegany jako człowiek skromny i serdeczny. Miał duże poczucie humoru.Nie izolował się od wiernych. Lubił wyjeżdżać z Watykanu, by odwiedzić więźniów czy chore dzieci w szpitalu. Odwiedzał również różne instytucje, kościoły w Rzymie. Jego dewiza biskupia brzmiała "Oboedientia et pax" - posłuszeństwo i pokój. - Przeszedł długą drogę służby watykańskiej w wielu krajach. Dał się poznać jako zręczny dyplomata, wrażliwy na sprawy zjednoczenia chrześcijan. Pełen dobroci, zawsze był blisko ludzi. Nawet jako patriarcha Wenecji lubił chodzić do kawiarni i tam prowadzić rozmowy z przechodniami, by poznać ich codzienne problemy - mówi o. Kłoczowski.

W 1953 r. został mianowany na kardynała i patriarchę Wenecji. Trzy lata później został papieżem. Jego pontyfikat trwał pięć lat, ale zdążył zapoczątkować wielkie zmiany w Kościele katolickim, zwołał Sobór Watykański II, który dał początek reformom w Kościele.

Za pontyfikatu Jana XXIII Kościół katolicki wszedł na drogę ekumenizmu. Szanował innowierców. Spotkał się z arcybiskupem Geoffreyem Fischerem ze Wspólnoty Anglikańskiej. - Wybrany na "przejściowego" papieża zaskoczył świat zwołaniem soboru powszechnego, który według niego miał przemyśleć, w jaki sposób w czasach i kulturze współczesnej ma być głoszona Ewangelia. Mówił, że Kościół nie jest muzeum zapełnionym zabytkami, ale starożytną fontanną, z której tryska wciąż nowa, źródlana woda. Ta woda karmi duchowe pragnienie ludzi, dlatego trzeba dbać o to, by ta woda była zawsze czysta - mówi o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski.

Jan XXIII zanim został papieżem odwiedził Polskę. Pierwszy raz w 1912 r. zwiedził Kraków i Wieliczkę, a w 1929 r. był na Jasnej Górze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski