Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulewy na Lubelszczyźnie: Pod Zamościem zginął mężczyzna. Rośnie stan wody na Wiśle

JN, LUB, AC
Zamość. Podtopione samochody ciężarowe
Zamość. Podtopione samochody ciężarowe materiał PSP Zamość
Śmiertelna ofiara ulewy w powiecie zamojskim. W sobotę przed południem między miejscowościami Nawóz i Gruszka Duża 62-letni mężczyzna chcąc przejść przez zalaną drogę w pobliżu przepustu, został porwany przez rwący nurt, a następnie zawisł na drzewie. - Zostały tam skierowane zastępy z łodziami. Po dojeździe w wyznaczone miejsce stwierdzono, że mężczyzny nie ma. Podjęto działania poszukiwawcze i wkrótce wyłowiono ciało. Lekarz stwierdził zgon - poinformował nas Andrzej Szozda z zamojskiej straży pożarnej.

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że mężczyzna szedł drogą, na którą wylała rzeka Łętownia. Informacje o zdarzeniu przekazała anonimowa osoba. Po niespełna godzinie poszukiwań ciało odnaleźli funkcjonariusze straży pożarnej. Ofiarą jest 62-letni mieszkaniec gminy Nielisz.

Ulewy, które w piątek oraz dzisiejszej nocy przeszły nad województwem lubelskim, spowodowały najwięcej szkód w powiatach zamojskim, janowskim i krasnostawskim. Głównie chodzi o podtopienia ulic i gospodarstw. W gm. Kraśniczyn, m.in. w Anielpolu, wiatr uszkodził kilka dachów na budynkach gospodarczych - poinformowali nas strażacy z Komendy Powiatowej w Krasnymstawie. Nikt z ludzi nie ucierpiał. W Zamościu ulewa dosłownie sparaliżowała miasto. Usuwanie skutków potrwa całą sobotę.

Czytaj nasze relacje:

Alarm w Wilkowie i Krasnymstawie
Wójt gm. Wilków ogłosił w sobotę o godz. 16 alarm przeciwpowodziowy na terenie całej gminy. Burmistrz Krasnegostawu również ogłosił alarm przeciwpowodziowy. Związane jest to ze spływem wód opadowych do rzeki Wieprz i ze wzrostem jego poziomu. W chwili obecnej sytuacja jest stabilna i nie występuje zagrożenie od rzeki.

Interwencje strażaków
Jak nas poinformował oficer dyżurny lubelskiej straży pożarnej, w całym województwie do godz. 10 rano w sobotę strażacy interweniowali 152 razy, aż w 138 przypadkach chodziło o wypompowywanie wody z ulic, parkingów, zalanych pomieszczeń gospodarskich i piwnic. Były też wezwania do połamanych drzew, które zalegały na drogach.

W sobotę po południu spadł deszcz w Lublinie. Na ul. Dzierżawnej i przyległych działkach wystąpiły podtopienia.

Meteorolodzy zapowiadają na sobotę kolejne opady deszczu
Prognozowana wysokość od 25 mm do 35 mm. Opadom mogą towarzyszyć burze. Od godzin południowych prognozuje się wystąpienie burz z gradem, podczas których opady deszczu wyniosą od 15 mm do 25 mm, lokalnie około 35 mm, a wiatr osiągnie w porywach 70 km/h.

Komunikat Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego z godz. 15
Na głównych rzekach (sobota godz.14.00) na terenie województwa lubelskiego poziom wody utrzymuje się poniżej stanów ostrzegawczych. Na wodowskazie w Annopolu: stan wynosi 481 cm (+31 cm/6h) stan ostrzegawczy wynosi 500 cm. W Puławach: 365 cm (+23/6h) stan ostrzegawczy wynosi 450 cm; w Dęblinie: 296 cm (+14/6h) stan ostrzegawczy wynosi 400 cm. Na bieżąco prowadzony jest monitoring rozwoju sytuacji. Na Wieprzu w Krasnystawie wynosi 460 cm i przekracza stan ostrzegawczy o 40 cm do alarmowego 10 cm. Na Krznie W Malowej Gorze poziom wynosi 306 cm i o 6 cm jest przekroczony stan ostrzegawczy przy poziomie alarmowym 340 cm.

Osunięcie ziemi w Rogalinie
W Rogalinie na trasie Zamość-Hrubieszów w sobotę po południu nastąpiło osunięcie ziemi ze skarpy na jezdnię. Są utrudnienia w przejeździe, tymczasowo wprowadzono ruch wahadłowy.

***
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w sobotę rano wydało ostrzeżenie hydrologiczne dotyczące wezbrania wód w rzekach Lubelszczyzny. Jak informuje dyżurny synoptyk Anna Śmiech na terenie województwa lubelskiego prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanów alarmowych.

Wojewoda lubelski ogłosił w sobotę od godz. 9 pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów kraśnickiego, opolskiego, puławskiego i ryckiego. Dotyczy ono gmin Annopol, Józefów nad Wisłą, Łaziska, Wilków, Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy, Stężyca i miast – Puławy i Dęblin.

W sobotę rano Wisła w Lubelskiem płynęła poniżej stanów ostrzegawczych, ale wody szybko przybywa. W najwyżej położonym Annopolu, na południu regionu, poziom wody w ciągu ostatniej doby wzrósł o ponad metr, w Puławach - o 42 cm, w Dęblinie - o 25 cm.

Wzrósł też poziom wody w rzece Wieprz. Na wodowskazie Nieliszu (pow. zamojski) rzeka przekroczyła stan alarmowy o prawie pół metra, a w Krasnystawie stan ostrzegawczy o ok. 30 cm. Przekroczenie stanu alarmowego na Wieprzu nie niesie za sobą zagrożenia powodziowego.

***
Macie zdjęcia pokazujące skutki ulewy, przysyłajcie na adres: [email protected]

Na stronie internetowej Kuriera jest dział, w którym możecie publikować swoje teksty i zdjęcia: Z maila wzięte - klikaj i czytaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski