Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądał Lublin i Warszawa przed wyborami w 1989 roku cz. 1 (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Wizyta przedstawiciela ambasady amerykańskiej w Lublinie
Wizyta przedstawiciela ambasady amerykańskiej w Lublinie Jacek Sadowski
Te zdjęcia z okresu przedwyborczego w 1989 roku pokazujemy po raz pierwszy. Tak wyglądała wtedy kampania wyborcza.

Fotografie robione 25 lat temu przez pięciu członków lubelskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów mają wartość historyczną.

Maciej Szymczak i Roland Mielnicki w kwietniu 1989 roku robili zdjęcia w czasie urządzania siedziby Komitetu Obywatelskiego "Solidarności" przy Krakowskim Przedmieściu 62 - używane biurka zwożone były żukiem. Tabliczkę Urząd Miejski w Lublinie Wydział Handlu i Usług zastąpił namalowany odręcznie farbą plakat z napisem Komitet Obywatelski Solidarność.

- Warunki w komitecie były skromne, żeby nie powiedzieć prymitywne. Z urządzeń biurowych zastaliśmy jedynie dalekopis, wszystko inne przynieśliśmy - mówi nasz redakcyjny kolega Jacek Sadowski, jeden autorów zdjęć z 1989 roku.

Cofamy się też do kampanii wyborczej z 1989 roku. Na jednym ze zdjęć widzimy publiczność spotkania wyborczego, która stoi w sali udekorowanej girlandami papierowych łańcuchów. Jak ze szkolnej zabawy choinkowej.

Kandydaci "Solidarności" spotykali się też z ludźmi w różnych miastach i miasteczkach Lubelszczyzny. Przemysław Jaśkiewicz zrobił zdjęcie na wiecu zorganizowanym na łące. Kandydaci stoją na niewielkim podwyższeniu, a ludzie na wzgórzu. Między nimi jest wolna przestrzeń. Pozostali fotografowie to Jacek Sadowski i Marek Tischner.

Pokazujemy także zdjęcia Jacka Sadowskiego, które zostały zrobione w 1989 roku, w przedwyborczym czasie, ale w Warszawie. Oglądamy m.in. uczestników majowego strajku na Nowym Świecie.

Rocznica wyborów sprzed 25 lat

25. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów będzie w Lublinie obchodzona w podniosły sposób. NSZZ "Solidarność" przygotowała konferencję i wystawę, zdjęcia m.in. ze swoich zbiorów pokazał także IPN w Lublinie. Najwięcej będzie się działo 4 czerwca, a więc w rocznicę głosowania sprzed 25 lat.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9, od mszy w intencji Ojczyzny, odprawionej przez arcybiskupa Stanisława Budzika w archikatedrze. Potem wszyscy przejdą na Zamek, gdzie wykład wygłosi historyk prof. Jerzy Kłoczowski, w 1989 r. przewodniczący Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" Województwa Lubelskiego. Do Lublina przyjedzie 4 czerwca także Zbigniew Bujak, znany działacz opozycji demokratycznej z czasów PRL. O godz. 12.30 lublinianie na pl. Litewskim zrobią sobie pamiątkowe zdjęcie m.in. z byłymi członkami Komitetu Obywatelskiego. Wokół "baobabu" będzie instalacja z 170 urn, bo tyle było komisji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski